Czy przewodniczący rady straci mandat?

0
76
przewodniczacy-zuziak
REKLAMA

Zdaje się jednak, że w Urzędzie Gminy w Radgoszczy ostrzeżenie wojewody nie zrobiło większego wrażenia. Jak powiedział sekretarz gminy, Marek Kopia, rada nie musi bezwzględnie wykonywać zaleceń zawartych w piśmie z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Wszystko zatem wskazuje na to, że mimo wyroku sądowego przewodniczący rady pełnił będzie urząd do końca kadencji.
Jan Zuziak został oskarżony o to, że błędnie podawał stan swojego majątku, przez co wprowadzał w błąd nie tylko swoich wyborców, ale także urząd skarbowy.
– Pan Jan Zuziak przez kilka lat z rzędu, od 2008 do 2011 roku, nie informował, że ma konto bankowe, podawał mniejszy niż w rzeczywistości metraż swojego mieszkania, „zapomniał” także podać w oświadczeniu, iż posiada ciągnik wart blisko 50 tysięcy złotych – mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, Tomasz Kozioł. Sąd uznał winę Jana Zuziaka, ale postępowanie wobec niego zostało zawieszone na dwa lata. Przewodniczącego broni także nowe prawo wyborcze, które mimo uznania go winnym przez sąd pozwala mu nadal pełnić funkcję. Sąd nie przesyłał informacji o wyroku do Urzędu Gminy w Radgoszczy, bo uznał, że Zuziak nie jest tam zatrudniony, a o tym, iż pełni funkcję radnego, zdecydowali mieszkańcy w czasie wyborów. Jak dodaje jednak Tomasz Kozioł, nie zwalnia to oskarżonego o fałszywe zeznania podatkowe przewodniczącego z odpowiedzialności moralnej, którą ponosi głównie przed swoimi wyborcami.
Z podobnego założenia wychodzi wojewoda małopolski, który wezwał Radę Gminy w Radgoszczy do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu Zuziaka. Radni dostali na to 30 dni, jeśli nie zareagują zgodnie z wolą wojewody, to ten podejmie tzw. zarządzenie zastępcze, które będzie pełnić rolę takiej uchwały. Ale droga do odebrania mandatu Zuziakowi jeszcze daleka.
– W myśl poprzedniego prawa wyborczego przewodniczący straciłby mandat już w chwili ogłoszenia wyroku sądowego. Nowe przepisy w tej sprawie, obowiązujące od 2012 roku, umożliwiają mu jednak dalsze sprawowanie funkcji – wyjaśnia sekretarz gminy Radgoszcz, Marek Kopia.
Jeśli radni w ciągu miesiąca nie pozbawią kolegi mandatu, zrobi to za nich wojewoda.
– A wtedy pan Zuziak może zaskarżyć jego postanowienie do sądu – dodaje sekretarz Kopia.
Do wyborów zostało kilka miesięcy, przez ten czas nie uda się sprawy ostatecznie rozstrzygnąć, więc prawdopodobnie Zuziak nie straci miejsca w radzie. Przewodniczący nie chce się wypowiadać w tej sprawie. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o