Dworek do zwrotu

0
72
REKLAMA

Do starostwa powiatowego w Tarnowie dotarła decyzja ministra rolnictwa o zmianie właściciela blisko 3,5‑hektarowego zespołu dworsko‑parkowego w Zbylitowskiej Górze. Swoją siedzibę ma tutaj Specjalny Ośrodek Szkolno‑Wychowawczy – szkoła przeznaczona dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych umysłowo – z zajęć korzysta rokrocznie około 70‑80 osób, wychowanków SOS‑W w Zbylitowskiej Górze.
Decyzja ministerstwa związana jest ze zwracaniem prawowitym właścicielom majątków zabranych po II wojnie. Obecni właściciele zespołu pałacowego wystąpili o wydanie nieruchomości najpóźniej do dnia 30 listopada 2013 roku.
– Nie jestem przeciwnikiem oddawania majątków, które kiedyś bezprawnie odebrały władze PRL, ale Skarb Państwa nie może umywać rąk i pozostawiać samorządy same z tymi problemami – twierdzi Roman Łucarz, starosta tarnowski. – Kolejne decyzje o zwrocie nieruchomości, które są w naszym władaniu, mogą wpędzić nas w poważne tarapaty finansowe. Nie mamy pieniędzy na odkupywanie działek i obiektów, w które w dodatku w ostatnich latach sporo inwestowaliśmy, unowocześniając znajdujące się w nich szkoły, domy pomocy społecznej czy, jak w przypadku Zbylitowskiej Góry, tworząc profesjonalny ośrodek hipoterapii.
To nie pierwsza taka sytuacja, z którą zmierzyć się muszą władze powiatu tarnowskiego. Przypomnijmy, że powiat tarnowski zapłacił już za grunty w Zgłobicach, na których swoją siedzibę i bazę ma Powiatowy Zarząd Dróg. Prowadzone są także negocjacje w sprawie nieruchomości w Stróżach, na terenie której działa Dom Pomocy Społecznej, a która stała się własnością spadkobierców dawnych właścicieli tamtejszych dóbr. Toczą się jeszcze sprawy o oddanie kilku innych działek.
W zespole dworsko‑parkowym w Zbylitowskiej Górze, który powiat ma oddać, powstał jeden z najlepszych w Polsce ośrodków hipoterapii. W Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym pracują obecnie 32 osoby, które realizują z niepełnosprawnymi także programy unijne. Powiat nie ma praktycznych możliwości, aby ośrodek przenieść w inne miejsce.
Władze powiatu tarnowskiego zwróciły się już o pomoc do parlamentarzystów.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments