Dzikich wysypisk śmieci nie ubywa

0
92
Gmina-tonie-w-smieciach
REKLAMA

– W gminie jest kilka miejsc, na które ludzie od lat przywożą śmieci i nielegalnie je wyrzucają. Jest to ulica Szczepanowska w Brzesku, Kasprowicza w Jasieniu czy Wschodnia w Jadownikach. Tam odpady zalegają praktycznie przez cały rok, już na drugi dzień po uprzątnięciu dzikich składowisk, śmieci znowu tam są – mówi kierownik referatu ds. ochrony środowiska w brzeskim magistracie, Henryk Piela.
Najpoważniejszymi producentami śmieci znajdujących się na nielegalnych wysypiskach są złomiarze, to oni zostawiają po sobie wypatroszone pralki, lodówki, telewizory i komputery, w lasach znaleźć można sterty gąbek i plastików, które zostają po wymontowaniu części nadających się do sprzedaży w punktach skupu złomu.
– Bardzo nieodpowiedzialnie zachowują się właściciele firm remontowych i budowlanych – dodaje Henryk Piela. – Po skończeniu pracy sprzątają teren budowy, a pozostałe folie, gruz, styropian wywożą do lasów, czy do rowów. Śmieci wywożone są zwykle po zapadnięciu zmroku, kilka dni temu w Sterkowcu góra odpadów elektronicznych została wysypana dosłownie na środku drogi.
Dzikie wysypiska są sprzątane kilka razy w roku, także przez młodzież i mieszkańców biorących udział w akcjach sprzątania świata czy Dnia Ziemi. Zaznaczyć trzeba, że gmina może sprzątać tylko tereny, które są jej własnością, w przypadku, gdy nieporządek panuje na prywatnej działce, jej właściciel dostaje nakaz jej uprzątnięcia.
– Mieszkańcy nie powinni być obojętni na to, że ktoś wyrzuca śmieci w niedozwolonych miejscach, trzeba być czujnym, jeżeli jest to możliwe, zapisać numery rejestracyjne samochodów i powiadomić policję. Należy dać odpór temu procederowi, leży to w interesie nas wszystkich – dopowiada Piela. Zawiadomienie policji nie zawsze przynosi oczekiwany efekt, sołtys Jadownik, który od lat walczy z bałaganiarzami, znalazł pewnego razu w śmieciach wyrzuconych nad Uszwicą papiery, które pozwoliły rozpoznać ich właściciela, a tenże zawiadomił policję o tym, że… ukradziono mu śmieci. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o