Fotoradary zarabiają dla gmin

0
71
fotoradar-tarnowiec
REKLAMA

Inspektorzy NIK kontrolowali strażników w kilkunastu miejscowościach, we wnioskach można przeczytać, że w latach 2009-2010 udział mandatów nałożonych w wyniku kontroli ruchu drogowego w ogólnej puli mandatów nałożonych przez strażników wyniósł znacznie powyżej 90 procent, a np. w Pelpinie 98,7 proc., zaś w gminie Kobylnica aż 99,9 proc.
Jednak strażnicy gminni i miejscy w regionie tarnowskim twierdzą, że takie „wyniki” to wyjątki i zupełnie odbiegają od obrazu ich codziennej działalności. – W roku 2011 wystawiliśmy 898 mandatów za przekroczenia dopuszczalnej prędkości, przy czym wszystkich mandatów było 2 252, a samych interwencji około 3 500. Trzeba przy tym pamiętać, że liczba interwencji nie oddaje całości naszych działań – wyjaśnia Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Bochni. – Do tego dochodzą jeszcze kontrole na terenach szkół, placów zabaw czy okolic lokali gastronomicznych. Średnio w roku przeprowadzamy około 4 000- 5 000 takich kontroli.
W przekonaniu strażników miejskich i gminnych z regionu tarnowskiego nie ma mowy o tym, by egzekwowanie mandatów z fotoradarów zdominowało codzienną działalność straży. – Straż w gminie Tarnów odnotowała w 2011 roku 2 900 interwencji, a zdjęć wykonanych przez gminny fotoradar było 3 500 – poinformował nas rzecznik prasowy gminy Tarnów Piotr Pawlina.
Samorządowcy przekonują, że gminne fotoradary bynajmniej nie są maszynką do zarabiania pieniędzy, a faktycznie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Nie ukrywają jednak, że pieniądze z mandatów pozwalają sfinansować różne gminne potrzeby. Wójt gminy Tarnów na tyle korzystnie ocenił efekty działania fotoradaru, że podjął już wstępną decyzję o zakupie kolejnego takiego urządzenia. W ubiegłym roku fotoradar „zarobił” dla gminy Tarnów około 430 tysięcy złotych, przy ściągalności mandatów wynoszącej niespełna 80 procent. – Najważniejsza jest jednak kwestia bezpieczeństwa na drogach. O tym, że fotoradar spełnia w tym zakresie swoją rolę, świadczą fakty: w Żarnowcu, gdzie działa fotoradar, zanotowaliśmy o 100 procent mniej wypadków i o 60 procent mniej kolizji – informuje komendant straży w gminie Tarnów, Janusz Nowak.
Przy okazji dodajmy, że największa po krakowskiej tego typu formacja, czyli Straż Miejska w Tarnowie, nie dysponuje fotoradarem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o