Gmina Borzęcin. Sprawdzian dla rodziców

0
80
REKLAMA

Wiosną ubiegłego roku Rada Gminy w Borzęcinie podjęła uchwałę o zamknięciu szkoły, czemu zdecydowanie sprzeciwiali się rodzice. Nie chcieli, aby ich pociechy musiały dojeżdżać do innych, oddalonych o wiele kilometrów placówek. Postanowili, że założą stowarzyszenie i samodzielnie prowadzić będą szkołę. Pod naporem rodziców radni cofnęli decyzję i postanowili, że jeszcze przez rok gmina utrzymywać będzie podstawówkę. – Daliśmy tym samym rodzicom czas na to, aby się zorganizowali i poszukali źródeł finansowania placówki. Gmina zobowiązała się, że bezpłatnie przekaże stowarzyszeniu budynek wraz z wyposażeniem – mówi wójt Borzecina, Janusz Kwaśniak.
Stowarzyszenie rozpoczęło działalność już w maju ubiegłego roku.- Początkowo baliśmy się, czy uda nam się prowadzić szkołę, kiedy jednak usłyszeliśmy o tym, że mamy wsparcie ze strony urzędu, nabraliśmy pewności siebie – mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Łękach, Agnieszka Gładysz. – Mamy nadzieję, że subwencja oświatowa pozwoli utrzymać placówkę, chociaż jesteśmy przygotowani na to, że będziemy musieli także sami zdobywać pieniądze na ten cel.
Już w ubiegłym roku stowarzyszenie z powodzeniem prowadziło zbiórkę funduszy wśród mieszkańców Łęk, na ten rok także planują podobne akcje. Jak zapewnia prezes Gładysz, wszystkie decyzje związane z rozpoczęciem funkcjonowania szkoły w nowej formie są już podjęte, na zmianę przygotowani są nauczyciele.
Władze gminy deklarują, że wspierać będą stowarzyszenie. Już wkrótce rozpoczną się prace przy budynku szkolnym, który zostanie ocieplony. – To, czy stowarzyszenie sobie poradzi, pokaże czas. Na pewno będzie to wielki sprawdzian dla rodziców. Subwencja oświatowa nie zawsze wystarczy na to, aby szkołę utrzymać. Ale jestem dobrej myśli – dodaje wójt Kwaśniak. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o