Gmina Radgoszcz. Kto donosi na Jana Zuziaka?

0
106
Jan-Zuziak
REKLAMA

Na Zuziaku ciąży wyrok Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej, który stwierdził, że przewodniczący przez kilka kolejnych lat składał fałszywe oświadczenia majątkowe. Sąd Okręgowy w Tarnowie, w którym Jan Zuziak złożył apelację, w całości podtrzymał wyrok pierwszej instancji. W swoich oświadczeniach majątkowych przewodniczący podawał nieprawdę, czym, zdaniem sądu, wprowadzał w błąd swoich wyborców. Zuziak m.in. zaniżał metraż swojego domu, podawał niższy niż w rzeczywistości stan konta bankowego, nie informował o tym, że nabył ciągnik za 48 tysięcy złotych. Rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, Tomasz Kozioł mówi o niefrasobliwości składającego oświadczenie, jednak przyznaje, że czyn nie miał dużej szkodliwości społecznej.
Sprawa została warunkowo umorzona na dwa lata, sędziowie uznali, że nie oznacza to bezkarności oskarżonego, jednak sprawiedliwość nie domaga się, aby Jan Zuziak został skazany.
Zuziak tłumaczy, że jego zeznania nie zawierały dokładnych informacji o stanie majątku, jednakże w żaden sposób nie starał się ich ukrywać, co zresztą przyznał sąd. Przewodniczący mówi też, że dla niego sprawa nie jest całkiem jasna: albo jest winny i dostaje wyrok, albo jest niewinny i sprawa zostaje umorzona – to jego interpretacja.
Proces sądowy poprzedzony był postępowaniem Urzędu Kontroli Skarbowej, do którego, zdaniem Zuziaka, ktoś napisał na niego paskudny donos. Przewodniczący twierdzi, że były w nim zawarte same kłamliwe informacje, i przypuszcza, że autorem donosu, jak i wielu innych, jest były wójt Radgoszczy.
Faktem jest, że instytucje i urzędy, do których pisma są wysyłane, prowadzą postępowania, które mają wyjaśnić, czy zawarte w donosach informacje są prawdziwe, w Urzędzie Gminy w Radgoszczy trwają ustawiczne kontrole, postępowania prowadzą m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne i Urząd Ochrony Konsumenta. Sytuację potwierdza wójt Radgoszczy, Marek Lupa.
– Robimy zalew w Narożnikach, zaraz pojawiają się kontrolerzy z różnych instytucji, nawet z CBA, remontujemy remizę, od razu wiadomo, że ktoś przyjedzie i będzie badać. Na szczęście żadna z tych kontroli nic nie wykazała, inwestycje prowadzone są zgodnie z prawem, bez zarzutu działa urząd gminy – podkreśla wójt.
Były wójt Kazimierz Chrabąszcz mówi, że żadnych donosów nie pisał i nie pisze.
–  Oświadczenia majątkowe pana Zuziaka zawsze kłuły ludzi w oczy, uważam, że Urząd Kontroli Skarbowej niezbyt dokładnie go sprawdził. Skoro zdecydował się na pełnienie funkcji publicznych, powinien zdawać sobie sprawę, że jego oświadczenia muszą być przejrzyste i nie budzić żadnych wątpliwości.
Kazimierz Chrabąszcz twierdzi, że Zuziak bezwarunkowo powinien stracić mandat, bo musi ponieść konsekwencje swojego postępowania.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments