Handlarze narkotyków trafiają za kraty

0
92
W tym roku w okręgu tarnowskim prokuratorzy przedstawili zarzuty 241 podejrzanym o przestępstwa narkotykowe, do sądu skierowano 133 sprawy

W minionym tygodniu do Sądu Rejonowego w Brzesku został skierowany akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, które miały dopuścić się wielu narkotykowych przestępstw. Była to jedna z większych spraw prowadzona w tym roku przez wydział śledczy tarnowskiej prokuratury, a dotyczyła rozprowadzania różnych środków odurzających w Brzesku i okolicach.
Do tej pory oskarżono już 50 osób, a pięcioro z nich trafiło do tymczasowego aresztu. Oskarżeni rozprowadzali amfetaminę, marihuanę, tabletki ekstazy i inne środki narkotyczne. Część osób usłyszała już wyroki bezwzględnego pozbawienia wolności od roku do trzech lat, ale większość poddała się karze dobrowolnie.
– Akt oskarżenia, który został skierowany do sądu w ubiegłym tygodniu, dotyczy osób, jakie karze poddać się nie chciały. Są to mieszkańcy Brzeska i okolic, którym zarzucono posiadanie środków odurzających w różnych ilościach – od kilku do ponad 100 gramów – mówi Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratory Okręgowej w Tarnowie.
Narkotykami handlowali bracia Marcin i Marek Z. Jednym z ich głównych odbiorców był 36-letni Marcin M. z Brzeska, któremu zarzuca się posiadanie i rozprowadzanie 127 gramów amfetaminy, marihuany oraz bliżej niezidentyfikowanego środka odurzającego. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
W tarnowskiej prokuraturze systematycznie wzrasta liczba spraw narkotykowych. Są one prowadzone także w sąsiednich mniejszych jednostkach prokuratur: w Brzesku, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej, jednak prawie połową tych spraw zajmują się prokuratorzy w Tarnowie.
– W tym roku zarzuty przedstawiono 241 podejrzanym, do sądu skierowano 133 sprawy. Osób podejrzanych o wszystkie przestępstwa w okręgu tarnowskim było 3300, czyli co piętnasty przestępca był zamieszany w narkotyki. Wobec dilerów, którzy zajmowali się obrotem środkami odurzającymi, zastosowano kilkanaście tymczasowych aresztów. W ubiegłym roku w sprawach narkotykowych były podejrzane 243 osoby – podsumowuje prokurator Sienicki.
W tym roku tarnowscy policjanci zatrzymali handlarza, który miał przy sobie ponad kilogram marihuany. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Natomiast w Skawinie funkcjonariusze Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji Tarnów Zachód ujawnili i zabezpieczyli profesjonalną linię produkcyjną do wytwarzania narkotyków w warunkach laboratoryjnych oraz wyprodukowane znaczne ilości narkotyków. Zarekwirowano ponad 6,5 kilograma amfetaminy, przeszło cztery tysiące tabletek ekstazy, 437 gramów MDMA, kokainę i metyloaminę. Narkotyki warte były przeszło 300 tysięcy złotych. Sprawcy zostali tymczasowo aresztowani, odpowiadali przed tarnowskim sądem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o