Jak zatańczyć w… bibliotece?

0
110
biblioteki-nie-tylko
REKLAMA

Fakt, że przy bibliotekach –oprócz klubów czytelniczych czy pisarskich – powstają także inne zrzeszenia, jak grupy uprawiające rękodzieło plastyczne, zespoły teatralne czy muzyczno-recytatorskie, nikogo dziś nie dziwi. Ale pojawiają się i inne pomysły – np. w bibliotece w Chrzanowie odbywają się ćwiczenia jogi i pilates, a w jednej z krakowskich bibliotek podczas kwietniowych dni „Książka i Róża” uczono hiszpańskiego tańca. W Łodzi już kilka lat temu zapoczątkowano akcję „Odjazdowy bibliotekarz” – wspólne wycieczki rowerowe bibliotekarzy i miłośników czytelnictwa, zwykle połączone z piknikiem i jakąś akcją społeczną. W zamierzeniu inicjatorów chodzi o połączenie pasji do książek z turystyką rowerową, a aktywny wypoczynek i zabawę – z czytelnictwem.
Pierwszy wypad w ramach akcji „Odjazdowy bibliotekarz” odbył się także tej wiosny, w ramach majowego „Tygodnia Bibliotek”, w Tarnowie. Mimo falstartu – pierwszy zaplanowany termin trzeba było odwołać z powodu deszczu –cieszył się sporym zainteresowaniem.
– W pierwszej edycji zapisało się on line prawie czterdzieści osób, my obliczaliśmy imprezę na ok. trzydzieści osób z grona czytelników – mówi Ewa Stańczyk, dyrektor MBP w Tarnowie.
Uczestnicy akcji ścieżkami rowerowymi przejechali do Zbylitowskiej Góry, gdzie zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek i piknik. Rajd poprzedziła akcja zbiórki książek i artykułów szkolnych dla dzieci, które przekazano bibliotece działającej przy OSW w Zbylitowskiej Górze.
– Chodziło o pokazanie, że biblioteka nie jest miejscem zamkniętym ani nudnym, że miłośnicy książek mogą spotykać się także w wiosennym słońcu zachęcającym do wycieczek – podkreślali organizatorzy rajdu.
Tarnowskim bibliotekarzom zdarzało się „wychodzić w plener” już wcześniej – np. przy okazji spotkań „Czytanie w parku”, które w ub. roku miały kilka edycji, a i w tym roku odbyło się inaugurujące sezon spotkanie.
– Odbyło się mimo niezbyt zachęcającej tego dnia, wcale nie majowej pogody, a mimo to nie zabrakło uczestników – mówi dyrektor Ewa Stańczyk. – Mamy nadzieję, że tarnowianie oswoili się już z tą formą i że przyjdą na kolejne spotkania w parku.
Czytanie w parku organizowane jest zarówno w wersji dla dzieci i rodzin – z bajkami i wierszami dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tej drugiej wersji każdy ma możliwość samodzielnego wyboru lektury i poczytania jej w ramach przechadzki po parku.
– Każdy z zainteresowanych może albo przyjść z własną książką, albo wybrać sobie książkę z kosza – taki kosz lektur nawet dla przypadkowych spacerowiczów przygotowujemy- wyjaśnia Ewa Stańczyk.
Na inny pomysł połączenia lektury z pedałowaniem wpadli bibliotekarze z gminy Radłów. Przy bibliotece w Zabawie, zorganizowano niedużą salkę fitness z rowerkami treningowymi. – Taki sprzęt nie zabiera dużo miejsca, a pozwala przy okazji odwiedzin w bibliotece także poćwiczyć, zadbać o linię i o formę – mówi Zbigniew Marcinkowski, zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. – Można albo w przerwie ćwiczeń poczytać książkę, albo poćwiczyć w przerwie studiów nad jakąś pozycją z biblioteki, a gdyby ktoś chciał poczytać w czasie „jazdy”, to na tym modelu rowerka i z tym nie będzie problemu – dodaje z uśmiechem. – Można czytać kilometrami…
W bibliotece w Biskupicach Radłowskich odbywają się natomiast „Tańce w kręgu”- popularna szczególnie wśród seniorów forma wspólnej nauki tańców z różnych stron świata i kręgów kulturowych.
„Tańce w kręgu” i inne kursy taneczne to także oswojona już forma w bibliotece w Oleśnie, gdzie zresztą bibliotekarze planują sporo innych, nietypowych form działalności. Biblioteka już wcześniej organizowała m.in. kursy tańca dla młodzieży przed maturą, wakacyjne kursy tańca i aerobiku czy warsztaty rękodzieła dla seniorów, a grupa teatralna dała już kilka przedstawień. Nowe projekty to m.in. turnieje gry w kręgle i w bilard, zajęcia gimnastyczne i fitness dla pań.
W planie pracy biblioteki nie brak też pomysłów pozwalających łączyć lekturę z innymi formami spędzania wolnego czasu – np. „Podchody literackie” – biblioteczno-terenowa gra dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy rozwiązują zadania, znajdując kolejne wskazówki i szyfry w różnych wskazanych lekturach. Rozwiązaniem końcowym jest tytuł książki, którą trzeba wypożyczyć w jednej ze szkolnych bibliotek i uważnie przeczytać.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments