Kanał połączy akweny w Radłowie i Niwce?

0
175
kanal i wypoczynek nad woda
REKLAMA

Zainteresowanie prowadzeniem wodno-rekreacyjnego biznesu ma być większe, bo po 2014 roku na zagospodarowanie w Małopolsce akwenów na cele wypoczynkowe otrzymać będzie można unijną dotację.
W Radłowie poważnie myślą o tym, aby zarabiać na zbiornikach wodnych, których w gminie powstaje coraz więcej. Teraz opracowują koncepcję połączenia kanałem akwenów w Radłowie i Niwce, z których wciąż wydobywany jest żwir. Kanał miałby szerokość około dziesięciu metrów, a nad nim usytuowany byłby most. Dzięki temu powstałoby kiedyś małe jezioro o powierzchni przeszło 300 hektarów, obejmujące swoim zasięgiem również część gminy Wierzchosławice. – Budowa kanału ujęta jest w tworzonym obecnie planie zagospodarowania dla obszaru pomiędzy zbiornikami – twierdzi burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. –Kanał wybudujemy, gdy będą na ten cel pieniądze, a szansa na ich pozyskanie będzie duża, bo po 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie uzyskać będzie można unijne dofinansowanie na zagospodarowanie na wypoczynek i rekreację zbiorników pożwirowych.
Według burmistrza, spotkania informacyjne w sprawie możliwości pozyskania w przyszłości dotacji na wodno-rekreacyjny biznes cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego samorząd chce się jak najlepiej przygotować do pełnego wykorzystania szansy, jaką stwarza posiadanie na terenie gminy dużej liczby zbiorników wodnych. Myślą przejmować je od właścicieli żwirowni, gdy zakończą eksploatację, a następnie – po wybudowaniu podstawowej infrastruktury – sprzedawać inwestorom. – Nowi przedsiębiorcy to nie tylko większe wpływy z podatku do budżetu, ale także miejsca pracy dla mieszkańców – przekonuje Z. Mączka. – Na krótszy czy dłuższy wypoczynek mógłby do nas zjeżdżać się cały Tarnów. Rozmawiałem z prezydentem Ryszardem Ścigałą, który zainteresowany jest współpracą. A autostrada sprawi, że do naszej gminy będzie można szybko dojechać również z Krakowa.
W Radłowie chwalą się, że są już pierwsze efekty rozmów z przedsiębiorcami o zagospodarowywaniu zbiorników. Kolejny postanowił zainwestować w część terenu obok akwenu w Radłowie, robi teraz plażę na lato. Zakupił też wycieczkowy stateczek, który już w tym roku będzie pływał po zbiorniku. Ma też służyć do wypraw wędkarskich.
Inny przedsiębiorca ma budować ośrodek wypoczynkowy obok stawu w Wał Rudzie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o