„Katyńskie” gimnazjum w Lisiej Górze

0
39
Gimnazjum Lisia Gora
REKLAMA

Najpierw był udział w ogólnopolskim programie „Katyń… ocalić od zapomnienia” – uczniowie zasadzili dwanaście dębów‑pomników, z których każdy upamiętnia konkretną osobę z naszego regionu, zamordowaną w 1940 roku strzałem w tył głowy. Sześć rośnie przy szkole, a pozostałe w innych miejscowościach gminy Lisia Góra oraz w Łęgu Tarnowskim. Potem zorganizowano rajd rowerowy, właśnie śladami dębów katyńskich. Młodzież chętnie podejmowała następne inicjatywy dla lepszego poznania wydarzeń towarzyszących zbrodni katyńskiej, więc pojawił się pomysł, by gimnazjum nosiło imię Ofiar Katynia. Uchwałę w tej sprawie przegłosowała rada gminy.
– Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się od początku obecnego roku szkolnego – mówi dyrektorka Gminazjum w Lisiej Górze, Monika Krzysztoforska. – Zrealizowano w tym czasie wiele spontanicznych przedsięwzięć, jak choćby namalowanie przez naszą uczennicę obrazu Matki Boskiej Katyńskiej, wzorowanego na linorycie „Madonna Rozstrzelanych” Anny Staszewskiej. Młodzieżowy zespół wokalny swój repertuar wzbogacił o pieśni patriotyczne. Wydany został specjalny numer gazetki szkolnej o tematyce katyńskiej.
Sztandar dla szkoły ufundował Klub Parafii Lisia Góra w Chicago. Odbierając go z rąk przedstawicieli klubu, uczniowie zapewniali, że zdają sobie sprawę z tego, jakie zobowiązanie na siebie przyjmują. Obiecywali nauką i pracą tworzyć Polskę, o jakiej marzyli ci, którzy tracili za nią życie.
Gośćmi uroczystości były m.in. osoby od lat kultywujące pamięć o tym tragicznym okresie w historii naszego narodu oraz motocykliści biorący udział w międzynarodowych motocyklowych rajdach katyńskich.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o