Kazdy maszeruje z odblaskiem

0
60
odblaski
REKLAMA

Dotychczasowe zapisy prawa o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15. roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył ten nakaz na wszystkich pieszych niezależnie od wieku.
– Muszą być jednak spełnione trzy warunki, odblask obowiązuje po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, tam, gdzie nie ma chodnika – wymienia Władysław Szydłowski, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
W ustawie nie określono, jakiego rodzaju mają być odblaski, ale policjanci podkreślają, że ważne, aby nosić je w widocznym miejscu, najlepiej na wysokości pasa. Opaski, zawieszki, kamizelki powodujące odbicie światła samochodowych reflektorów można kupić między innymi w sklepach sportowych. To wydatek od kilku do kilkudziesięciu złotych. Chyba że ktoś posiada kurtkę z naszytymi już odblaskami.
W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, trudne do oszacowania.
– W tym roku mamy już sześć ofiar wśród pieszych, większość zginęła po zmroku – kontynuuje Władysław Szydłowski. – Przyczyn wypadków drogowych jest wiele, ale odblask na pewno nikomu nie zaszkodzi. Zwłaszcza że kierowca w ciemności jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z 30-40 metrów, natomiast osoba z elementem odblaskowym jest widoczna już z odległości 150 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by zahamować lub wykonać inny manewr.
Policjanci zapewniają, że przez pierwsze tygodnie będą pouczać i rozdawać odblaski, potem zaczną karać. Konsekwencje prawne nie grożą osobom, które nie ukończyły 17. roku życia, ale rozsądek nakazuje zastosować się do przepisów. Na pewno z zapisami zaznajomiły się wszystkie firmy ubezpieczeniowe i mogą dociekać, czy poszkodowany poruszał się poboczem, mając umieszczony w widocznym miejscu element odblaskowy zgodnie z obowiązującymi przepisami. A tak przy okazji, warto kupić również odblaskową opaskę lub kamizelkę ukochanemu psiakowi.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments