REKLAMA

W Krakowie zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat. Pozostawił po sobie znakomite opery i symfonie. Zostanie zapamiętany także jako twórca Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach – miejsca wspierającego najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Otrzymał także najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. W wywiadach wspominał, że od dziecka był otoczony muzyką, a jako sześcioletni chłopiec otrzymał od ojca skrzypce i polecenie, by na nich grać. Był samoukiem. Dopiero jako nastoletni chłopak trafił do Krakowa, by poznawać teorię. Został absolwentem, a potem wykładowcą i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

REKLAMA

Pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień. W tym samym roku skomponował „Tren Ofiarom Hiroszimy”, dziś jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO.
Penderecki skomponował m.in. cztery opery (wśród nich „Diabły z Loudun” i „Ubu Król”), osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego rozpoznawalnych kompozycji są m.in. „Pasja wg św. Łukasza”, „Credo”, „Dies irae”, inspirowane rodzimą historią i kulturą „Polskie Requiem”, utwory napisane dla uczczenia 3000 lat Jerozolimy („Siedem Bram Jerozolimy”) czy 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Zdecydowana większość kompozycji Pendereckiego miała swoje prawykonania poza granicami Polski.
Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych za granicą polskich kompozytorów, uznawanym przez wielu za największego współczesnego polskiego kompozytora. Był także światowej sławy dyrygentem, prowadząc czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Krzysztof Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych na całym świecie. Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi (m.in. najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego) i zagranicznymi, a także prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.
Po muzykę Pendereckiego sięgali często filmowcy, a wśród nich m.in. Stanley Kubrick, David Lynch, Martin Scorsese. W 2008 roku Krzysztof Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.
Krzysztof Penderecki mieszkał m.in. w Lusławicach, w historycznym dworku, otoczonym wyjątkowym parkiem, w którym zgromadzono tysiące gatunków drzew. Poza muzyką to właśnie drzewa i ogrody były pasją kompozytora. Penderecki zostanie zapamiętany także jako twórca Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. To miejsce wspierające najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata. Pod koniec ubiegłego roku udostępniono tu ekspozycję „Krzysztof Penderecki – dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku”. Wyjątkowy dorobek artysty przedstawiono m.in. w formie tafli szklanych z nadrukami rękopisów kompozytora.
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca, w Krakowie. W mediach społecznościowych szybko zaczęły pojawiać się wpisy będące pożegnaniem z Pendereckim, podziękowaniem za jego życie i twórczość. Jeden z najważniejszych kreatorów współczesnej kultury muzycznej – tak zmarłego kompozytora określili przedstawiciele Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, dziękując za wsparcie udzielone tej instytucji w latach 90. XX wieku i za objęcie honorowym patronatem początkującego wówczas festiwalu muzyki kameralnej Bravo Maestro.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o