Kto kupi kamienicę?

0
87
kamienica13
REKLAMA

Działka o powierzchni 0,0261 ha zabudowana XVIII-wieczną kamienicą o kubaturze 1880 metrów sześciennych należy do miasta. Budynek wpisany do rejestru zabytków stanowi dla przyszłego nabywcy nie lada wyzwanie inwestorskie i finansowe. Niedawno Małopolski Konserwator Zabytków, na prośbę bocheńskiego burmistrza, przedłużył termin wykonania zaleceń w zakresie odbudowy i przywrócenia kamienicy do stanu pierwotnego. A to oznacza, że od dnia zakupu nieruchomości jej nowy właściciel będzie miał na realizację tego zadania już nie dwa lata, a cztery. Nie wiadomo jednak, czy okaże się to wystarczającą zachętą.
Wszystkie dotychczasowe próby zbycia kamienicy zakończyły się fiaskiem, mimo że cena wywoławcza nieruchomości jest sukcesywnie obniżana. Jeszcze w 2012 r. wynosiła 1,2 mln zł, potem 821 tys. zł, a ostatnio – 750 tys. zł. Do katastrofy doszło latem 2009 roku. Przyczyną były szeroko zakrojone prace remontowe prowadzone w sąsiednim budynku i wykonywane niezgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Mimo bezpośredniej bliskości innych kamienic używano między innymi ciężkiego sprzętu. W kamienicy przy Rynku 13 zawaliła się wówczas jedna ze ścian i runęły stropy. Teraz burmistrz Stefan Kolawiński obawia się ponownej katastrofy budowlanej, jeśli szybko nie znajdzie się inwestor zainteresowany doprowadzeniem kamienicy do  poprzedniego stanu.
Budynek z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wspomniana działka może być przeznaczona pod usługi komercyjne (sklepy, punkty gastronomiczne, banki, biura). Dawniej czerpano korzyści z wynajmu mieszkań i lokali użytkowych.
Miasto zrezygnowało z dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela i rozpoczęło dochodzenie roszczeń od sprawców katastrofy, kierując pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia. Pozwem objęte zostały utracone korzyści z tytułu czynszów najmu dwóch lokali użytkowych, na parterze oraz trzech mieszkań na pierwszym piętrze wyłączonych z użytkowania licząc od 1 września 2009 roku. Wskazano także na wydatki związane z wykonaniem zaleceń nadzoru budowlanego, sięgające 27 tys. zł oraz zapewnieniem lokalu zastępczego poszkodowanym mieszkańcom – 19 690 zł.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments