Kto szkodzi w lesie?

0
81
Najbardziej irytują leśników ryczące silniki motocykli, quadów i innych pojazdów, które pędzą po leśnych duktach, hałasują, niszczą ścieżki, wypłaszają dziką zwierzynę

Nadleśniczy Majka nie potrafi sobie wytłumaczyć, dlaczego ludzie nadal wywożą odpady do lasu zamiast pozbyć się ich w sposób legalny i przyjazny środowisku. Przecież od kilku lat funkcjonuje nieźle gospodarka odpadami, mieszkańcy płacą za wywóz śmieci i gminy egzekwują ten obowiązek. – Skala tego zjawiska jest mniejsza niż przed laty, ale wciąż złe nawyki dają o sobie znać. Do lasu trafiają różne odpady, zdarza się, że znajdujemy porzucony sprzęt agd, w tym lodówki, pralki, które później usuwamy na własny koszt. Ci, którzy śmiecą, nie mogą oczywiście czuć się bezkarnie – straż leśna i ukryty monitoring potrafią być skuteczne.
Najbardziej jednak irytują leśników ryczące silniki motocykli, quadów i innych pojazdów, które pędzą po leśnych duktach, hałasują, niszczą ścieżki, wypłaszają dziką zwierzynę – dzieje się tak między innymi w Lasach Wierzchosławickich. Zmotoryzowani wandale lekceważą wyraźne znaki zakazu wjazdu, nie istnieją dla nich żadne przepisy i kodeksy. Straż Leśna i inni pracownicy nadleśnictwa reagują na takie zachowanie pouczeniami i mandatami, ale nie jest łatwo złapać „rajdowców” na gorącym uczynku. Podobnie jest zresztą w sąsiednich nadleśnictwach, które równie bezskutecznie zabraniają wjazdu do drzewostanów.
W sukurs dąbrowskim leśnikom i posterunkowi straży leśnej przychodzi policja, z którą organizowane są wspólne akcje i patrole.
– Jeśli sytuacja tego wymaga, pouczamy, wymierzamy grzywny lub kierujemy sprawy przeciwko wandalom do sądu. Mamy dwóch uzbrojonych strażników i myślę, że to dziś wystarczy, choć niewykluczone, że będziemy zabiegać o etat dla trzeciego. Zasięg działania naszego posterunku Straży Leśnej obejmuje w końcu sześć powiatów. Najważniejsza jest jednak edukacja od najmłodszych lat, uwrażliwianie na piękno przyrody i jej znaczenie dla człowieka… – podkreśla Krzysztof Majka.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o