Kto wiedział o przetargu?

0
116
konflikt-o-osrodek-zdrowia
REKLAMA

Ośrodek zdrowia w Koszycach Małych kiedyś podlegał Szpitalowi im. Szczeklika w Tarnowie. Przeszło dziesięć lat temu, po reformie służby zdrowia, odpowiedzialność za świadczenie usług medycznych w tym miejscu wziął na siebie CenterMed, który zatrudnił pracujący tam personel. Pomieszczenia w budynku, na których modernizację samorząd wydał niedawno przeszło 2 mln zł, firma wynajmowała od Urzędu Gminy Tarnów. Umowa wygasa z końcem tego roku. – Pytałem wójta, co dalej, ale uspokajał mnie, twierdząc, że przecież lata współpracy zobowiązują. Prawnicy mieli wypracować jakieś rozwiązanie, byśmy nadal mogli działać w Koszycach Małych – mówi prezes CenterMedu Andrzej Witek. –Niedawno zostałem zaskoczony informacją od jednego z lekarzy, że jest nowy najemca pomieszczeń przez nas użytkowanych. Początkowo myślałem, że to plotka, ale gminni urzędnicy potwierdzili, że był przetarg, o którym nie wiedzieliśmy.
Prezes Witek ma olbrzymi żal do władz gminy, że o przetargu ich nie poinformowały. – To był taki wakacyjny przetarg, o którym nikt nie wiedział – uważa. – Śledzimy ogłoszenia Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie na stronach gminy, bo nie jesteśmy firmą budowlaną. W dodatku w gminie powinni sobie chyba zdawać sprawę z tego, że to nie jest przetarg na wynajem lokalu na sklep, gdzie nie ma większego znaczenia, kto wygra, byle tylko dał dobrą cenę.
Utajniony przetarg? To nieprawda – przekonuje wójt Grzegorz Kozioł i twierdzi, że nie mógł powiadomić CenterMedu o przetargu, bo złamałby prawo. – W samorządzie obowiązuje zasada równego traktowania firm, dlatego nie można telefonować jedynie do wybranych –mówi wójt. – A o tym, że przetarg będzie, dotychczasowi dzierżawcy pomieszczeń dobrze wiedzieli. Już w ubiegłym roku miałem zamiar go ogłosić, ale nakazałem jeszcze o rok przedłużyć umowę z CenterMedem, by w razie wygrania przetargu przez nową firmę, miała czas na zakontraktowanie usług w NFZ i należyte przygotowanie się do obsługi pacjentów. Dlatego przetarg odbył się latem, a nie jesienią. Warto też podkreślić, że podobny przetarg ogłosiliśmy na dzierżawę pomieszczeń w Ośrodku Zdrowia w Woli Rzędzińskiej.
Do lekarzy w Koszycach Małych zapisanych jest około 2 900 pacjentów nie tylko z kilku miejscowości w gminie Tarnów, ale także z sąsiedniej gminy Pleśna. Wielu z nich nie ukrywa swego zbulwersowania tym, że ośrodek prawdopodobnie opuszczą lekarze, u których leczą się od wielu lat. Planowana jest akcja protestacyjna przeciwko postępowaniu władz gminy. Ale też nie brakuje głosów, że zmiany w ośrodku były konieczne, gdyż od czasów PRL niewiele się tam zmieniło, z cudem ponoć graniczy uzyskanie skierowania do lekarza specjalisty.
W CenterMedzie twierdzą, że zabiorą nie tylko całe wyposażenie ośrodka, ale także pacjentów. Lekarze, do których zapisani są ludzie z Koszyc Małych i okolic, przyjmować mają w ośrodku w Zgłobicach, niektórym zaproponowane zostaną przychodnie w Tarnowie. – To dla nas sprawa honoru, aby zatrzymać jak najwięcej pacjentów – stwierdza A. Witek. – Przedstawimy im jeszcze lepszą ofertę, a mamy sporo atutów, choćby duże zaplecze w Tarnowie.
Różne rzeczy mówi się też o firmie, która jako jedyna stanęła do przetargu i od nowego roku ma świadczyć usługi medyczne w Koszycach Małych. Zwraca się uwagę, że Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MK Rehabilitacja ma tylko jedną poradnię rehabilitacyjną, nie ma lekarzy rodzinnych, żadnego doświadczenia w realizacji zadań z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Dowodem na kiepską kondycję finansową firmy, która odpowiadać będzie za leczenie mieszkańców kilku miejscowości, ma być fakt, że zapłatę za dzierżawę lokalu w Koszycach Małych, gdzie właśnie wykonywane są zabiegi rehabilitacyjne, w wysokości ok. 1,5 tys. zł gmina rozłożyła na raty. Niektórzy też pytają, czy na ten lokal też był ogłaszany przetarg… – Nowy najemca zobowiązał się, że od stycznia będzie dysponował odpowiednią kadrą medyczną – to był jeden z warunków dopuszczenia do udziału w przetargu. Nie wierzę, że się nie wywiąże ze zobowiązań, za dużo ma do stracenia – mówi wójt. – Przetargu na lokal z gabinetem rehabilitacyjnym nie było, gdyż z naszego rozeznania wynikało, że nie ma zainteresowania na prowadzenie tego typu działalności w Koszycach Małych. A co do rozkładania na raty opłat za czynsz, to pragnę przypomnieć, że swego czasu CenterMed zalegał gminie prawie 100 tysięcy złotych. Pomagaliśmy wyjść z zadłużenia, zlecając np. dodatkowe usługi medyczne na rzecz mieszkańców.
Właścicielka NZOZ MK Rehabilitacja Kinga Markowicz przyznaje, że doświadczenia w świadczeniu podstawowej opieki lekarskiej nie ma, ale sobie poradzi. – Zakładając poradnię rehabilitacyjną, też nie miałam doświadczenia, a mimo to zdobyłam kontrakt, zatrudniam dwóch wysokiej klasy lekarzy specjalistów. Firmy, które są dziś liderami w opiece medycznej, też kiedyś od czegoś zaczynały – stwierdza.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o