Kupują komunalne mieszkania

0
77
REKLAMA

– Zainteresowanie jest spore – mówi wiceburmistrz Brzeska, Jerzy Tyrkiel. –Do tej pory wnioski o wykup mieszkania złożyło około 80 najemców, myślę, że już wkrótce rozpocznie się ich realizacja. Oferta jest bardzo korzystna, bowiem mieszkanie można kupić za 12 – 14 tysięcy złotych.
Jakie korzyści będzie mieć z tego gmina? Po pierwsze, dodatkowe wpływy do budżetu. Każdego roku gmina wydaje ogromne kwoty na utrzymanie mieszkań komunalnych, jeżeli zostaną one wykupione, wówczas to właściciele zajmować się będą ich remontami. Właściciele będą mogli dowolnie decydować, co z lokalem zrobić, będą mieć wpływ na sprawy związane z ich utrzymaniem. Zarządcą lokali w dalszym ciągu będzie Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.
Wzrost zainteresowania zakupem mieszkań jest także spowodowany tym, że już od przyszłego roku diametralnie zmienią się zasady użytkowania lokali komunalnych. Teraz jest tak, że nawet po śmierci czy wyprowadzce głównego najemcy pozostali lokatorzy mogą dalej mieszkanie zajmować, pod warunkiem, oczywiście, że regulują czynsz.
– Po wejściu w życie nowej ustawy, a stanie się to najprawdopodobniej już w przyszłym roku, otrzymanie mieszkania komunalnego nie będzie już tak łatwe jak obecnie – mówi naczelnik wydziału geodezji i gospodarowania mieniem brzeskiego magistratu, Józef Makuch. –Właściciel lokalu komunalnego brał będzie przede wszystkim pod uwagę dochody najemcy, a umowa podpisywana będzie na rok, potem ewentualnie przedłużana. Po śmierci głównego najemcy umowa najmu automatycznie będzie wygasać i pozostali lokatorzy będą się musieli wyprowadzić. Terasz jest tak, że nawet gdy główny najemca opuszcza lokal, jego rodzina w mieszkaniu zostaje, nawet wtedy gdy nie spełnia wymogów dotyczących dochodów.
W myśl nowej ustawy po wygaśnięciu umowy najmu z głównym lokatorem jego rodzina będzie mogła w mieszkaniu zostać, ale jeśli będzie mieć wysokie dochody, za lokal płacić będzie więcej. Teraz dochody na jednego członka w rodzinie starającej się o przydział mieszkania komunalnego nie mogą przekroczyć 1 199 złotych. Przepisy, które mają wejść w życie od przyszłego roku, mówią także o tym, że czynsz musi pokryć eksploatację mieszkania, to znaczy, że lokatorzy mogą spodziewać się podwyżek.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o