Melsztyn. Ruiny prawie uratowane

0
157
melsztyn
REKLAMA

Niewykluczone, że w bliskiej przyszłości pojawią się tam archeolodzy. Gotowy jest już projekt prac badawczych, zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie; teraz samorząd poszukiwał będzie funduszy na naukowe badania.
Przed pięcioma laty melsztyńskie wzgórze z zabytkowymi ruinami przejęła od Lasów Państwowych w użytkowanie gmina Zakliczyn. Samorząd zdecydował się na ten krok, by ratować ruiny średniowiecznej warowni przed całkowitym zniszczeniem i zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym to miejsce turystom. Konsekwentnie opiekuje się zabytkowymi ruinami przy wsparciu zewnętrznych funduszy.
Pierwsze budowlano-konserwatorskie prace przeprowadzono w tym miejscu w 2009 dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. W pierwszej kolejności wzmocniono rozpadające się mury zamkowej baszty mieszkalnej (donżonu) na szczycie wzgórza zamkowego i już nie grozi jej zawalenie. W międzyczasie staraniem samorządu wykonano iluminację średniowiecznej baszty – zabłysła na przełomie 2009/2010 i stanowi nie lada atrakcję turystyczną.
Resztki średniowiecznej warowni są sukcesywnie zabezpieczane przed degradacją w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Ostatni ich fragment, tj. mur arkadowy, został w 2011 częściowo wzmocniony – odbudowano filary z piaskowca podtrzymujące łuki arkad i zabezpieczono koronę muru podwójną warstwą cegieł. Renowacja zabytkowych ruin będzie kontynuowana w obecnym roku, w pierwszej kolejności dokończone zostaną prace przy wzmacnianiu muru arkadowego.Dotychczas gmina wydała na zabezpieczenie ruin zamku w Melsztynie ponad 140 tys. zł, z czego połowę pozyskała z budżetu województwa małopolskiego.- W tym roku zabezpieczymy pozostałą, wschodnią część muru arkadowego, wniosek o dotację na ten cel złożyliśmy w minionym roku do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Realizacja tego zadania, wycenionego na 50 tysięcy złotych, zamknie najpilniejsze prace, których celem jest zabezpieczenie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytkowych ruin – oznajmia Janusz Krzyżak, sekretarz miasta i gminy Zakliczyn. – Tym samym gmina wypełni wszystkie punkty zamówionej przez siebie „Ekspertyzy konstrukcyjno-budowlanej dotyczącej stanu bezpieczeństwa ruin zamku w Melsztynie”, opracowanej przed sześciu laty przez dr. inż. Stanisława Karczmarczyka.
Dodatkowo, gmina Zakliczyn opracowała program prac archeologiczno-architektonicznych na zamkowym wzgórzu, zatwierdzony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Kosztorys badań naukowych z udziałem wielu specjalistów zamyka się kwotą 170 tysięcy złotych, której w budżecie gminy nie ma co szukać.
– To spore wyzwanie, ale samorząd gotów jest podjąć się realizacji tego programu badawczego przy finansowym wsparciu z zewnątrz. Będziemy starali się o pieniądze na ten cel m.in. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zapowiada sekretarz Krzyżak.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments