Milion złotych na rozbudowę specjalnego ośrodka

0
288
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach – Dwudniakach
REKLAMA

Prowadzony przez powiat tarnowski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, przez ponad 40 lat miał swoją siedzibę w Zbylitowskiej Górze, w tamtejszym zabytkowym zespole dworsko-parkowym. Rosnące wymagania dotyczące standardów, jakie spełniać muszą takie ośrodki, a także sądowe rozstrzygnięcia co do własności nieruchomości i zakup terenu przez prywatną osobę, zmusiły władze powiatu do szukania nowej lokalizacji dla SOSW. Powiat tarnowski zakupił więc działkę w Dwudniakach, w gminie Wierzchosławice, ze znajdującym się tam opuszczonym budynkiem szkolnym, a także sąsiednie działki, co dało łącznie ponad 1,5 ha gruntu. Jak mówi starosta tarnowski Roman Łucarz, była to decyzja trudna i odważna, obarczona ryzykiem, ale z perspektywy roku okazała się decyzją najlepszą.
Budynek starej szkoły podstawowej poddano gruntownej przebudowie i rozbudowie, i stworzono nowoczesny ośrodek, spełniający współczesne wymagania stawiane tego typu placówkom. Prace pochłonęły ok. 11 mln zł, w tym 7 mln zł dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach – Dwudniakach otwarto we wrześniu ubiegłego roku.
– Miejsce jest idealne, nasi podopieczni świetnie się tu odnaleźli. Nowa lokalizacja daje nam możliwości, których w Zbylitowskiej Gorze nie było. To bliskość lasów, zalewów, ścieżki ekologicznej. W minionym roku szkolnym pracowaliśmy z grupą 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w wieku od 7 do 24 lat. Podopieczni pochodzą w większości z powiatu tarnowskiego, ale także powiatów brzeskiego, dębickiego i dąbrowskiego. Mają do dyspozycji budynek szkolny wraz z internatem, pomoc terapeutów i logopedy, salę do integracji sensorycznej, a także m.in. pracownie techniczną czy kulinarną, salę gimnastyczną, plac zabaw – mówi Jacek Frankowski, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach – Dwudniakach.
Ośrodek jest rozbudowywany, obecnie powstaje kompleks do hippoterapii – stajnia, kryta ujeżdżalnia i przestrzeń do pracy z koniem. Całość ma być gotowa do końca września. Tym bardziej cieszy dofinansowanie w wysokości 1 mln zł, które powiat tarnowski otrzymał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z części pozostającej do dyspozycji województwa małopolskiego. To pieniądze na zadania inwestycyjne związane z rozbudową ośrodka w Wierzchosławicach – Dwudniakach.
– Pieniądze możemy przeznaczyć na likwidację barier architektonicznych na terenie ośrodka. To dla nas po części rekompensata wydatków już poniesionych i dofinansowanie tych koniecznych w ramach trwającej rozbudowy. W ośrodku nie ma progów, zamontowano dodatkowe poręcze, jest winda. Poręcze i podjazdy będą także w budynku ujeżdżalni. Zakupiliśmy już specjalny ciągnik wraz z osprzętem, który posłuży do konserwacji podłoża w ujeżdżalni – dodaje starosta Łucarz.
Są już kolejne plany. Dotyczą budowy niewielkiego parkingu, utworzenia ogrodu sensorycznego (projekt już powstaje), uruchomienia zewnętrznej siłowni. W realizacji tych planów częściowo pomóc mogą fundusze z ministerstwa sportu. Ośrodek zamierza o nie powalczyć.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o