Milionowe inwestycje w Skrzyszowie

0
86
– Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwszą część rewitalizacji Skrzyszowa udałoby się wykonać już w ciągu najbliższych 3-4 lat, natomiast realizacja całego projektu nie powinna zająć nam więcej niż 8 lat – deklaruje wójt Marcin Kiwior, prezentując inwestycyjne plany gminy

– W ostatnim czasie przeprowadziliśmy wiele prac mających na celu odnowę centrów w miejscowościach naszej gminy. Teraz skupiamy się na pozyskaniu unijnego dofinansowania, które pozwoliłoby nam ruszyć pełną parą z projektami, które czekają na realizację – mówi wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior.
W samym tylko Skrzyszowie zostaną zagospodarowane tereny rekreacyjno – sportowe w otoczeniu istniejącego kompleksu boisk sportowych Orlik 2012. Gmina planuje wybudowanie nowego boiska sportowego z nawierzchnią trawiastą i trybuną na 300 osób oraz szatniami. Powstanie również plac zabaw, siłownia na wolnym powietrzu, nowe parkingi… – Oprócz tego zagospodarowana zostanie także przestrzeń publiczna wokół budynku wielofunkcyjnego i OSP. Zmodernizujemy rybakówkę, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli odpocząć i spędzić swój czas, korzystając chociażby z grilla. W związku ze zmianami w ustawie o systemie oświaty w Skrzyszowie powstanie również nowy żłobek z przedszkolem. Tereny pod poszczególne inwestycje zostały już przez nas wykupione. Prace w samym tylko Skrzyszowie pochłoną blisko 9 milionów złotych.
Również mieszkańcy Ładnej, Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdu doczekają się siłowni plenerowych, placów zabaw i parkingów z oświetleniem. Oprócz tego w Ładnej wybudowane zostanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną, a także szatnie z węzłem sanitarnym. Podobne boisko ma powstać również w Łękawicy.
W Pogórskiej Woli stadion już istnieje, ale gmina planuje wzbogacić go o nowoczesne trybuny. Dodatkowo powstaną nowe alejki, siłownia na wolnym powietrzu, a istniejący plac zabaw przejdzie kompleksową modernizację. Największe inwestycje szykują się natomiast w Szynwałdzie, gdzie oprócz zagospodarowania terenów rekreacyjnych, budowy alejek spacerowych, nowych parkingów, małej architektury czy oświetlenia gmina planuje wybudowanie Domu Pomocy Społecznej.
– Odnowa centrów poszczególnych miejscowości kosztowała nas ponad 4 mln zł. Teraz wstępnie oszacowaliśmy, że koszt wszystkich prac wyniesie blisko 20 mln zł – mówi Marcin Kiwior i dodaje, że poszerzenie oferty sportowej gminy wzięło się przede wszystkim z zapotrzebowania mieszkańców na aktywne spędzanie wolnego czasu. – Hala sportowa w Skrzyszowie pęka w szwach. Trudno znaleźć wolny termin. Na orlikach nawet zimą widzę chłopców biegających za piłką.
Oprócz projektów związanych ściśle z infrastrukturą sportową planowana jest też rozbudowa chodników i ścieżek wzdłuż głównych dróg gminy Skrzyszów. W pierwszej kolejności powinny ruszyć prace dotyczące dokończenia budowy ścieżki rowerowej do granicy z gminą Ryglice oraz budową chodnika wzdłuż drogi powiatowej biegnącej przez Łękawicę. Gmina nie zapomina również o rozbudowie istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej. Koszt modernizacji obydwu sieci oscyluje w granicach 30 mln zł.
O tym, kiedy ruszą prace oraz ile potrwają, zadecyduje wysokość unijnego dofinansowania, na które liczy gmina. Wójt Kiwior podkreśla, że dzięki gminnemu budżetowi uda się zrealizować kilka inwestycji bez pieniędzy z zewnątrz. – W 2016 roku udało nam się obniżyć zadłużenie gminy, aż o 3 mln zł. Obecnie jesteśmy w stanie zadeklarować ponad 4 mln zł wkładu własnego na planowane inwestycje. Mocno wierzymy w to, że brakującą część pieniędzy uda nam się pozyskać ze środków unijnych.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o