Ministerstwo Zdrowia ogłasza nowe strefy żółte i czerwone

0
596
Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi).
REKLAMA

Na czwartkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach zasad izolacji i kwarantanny, a wiceminister Waldemar Kraska ogłosił nowe strefy żółte i czerwone.

Przedstawiamy aktualną listę kategorii powiatów, które znalazły się w strefie czerwonej i żółtej. W kategorii czerwonej znalazły się powiat nowotarski i Nowy Sącz (woj. małopolskie), powiat wieluński, łowicki i pajęczański (łowicki i pajęczański wchodzą ze strefy żółtej), powiat lipski (woj. mazowieckie), powiat kolski (woj. wielkopolskie; wchodzi z kategorii zielonej) – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

REKLAMA

Powiaty w kategorii żółtej to powiat rybnicki (woj. śląskie; przeszedł z kategorii czerwonej), powiat kłobucki (woj. śląskie; wchodzi z kategorii zielonej), powiaty tatrzański i nowosądecki  (woj. małopolskie; te powiaty spadają z kategorii czerwonej), powiat limanowski oraz miasto Kraków (woj. małopolskie, wchodzą z kategorii zielonej), na Podkarpaciu powiat przemyski pozostaje na liście, powiat żuromiński (woj. mazowieckie) wchodzi z kategorii zielonej, w woj. pomorskim powiat kartuski wchodzi z kategorii zielonej, w woj. świętokrzyskim powiat konecki wchodzi z kategorii zielonej, w warmińsko-mazurskim powiat bartoszycki wchodzi z kategorii zielonej.

Z powyższych informacji jakie przekazało Ministerstwo Zdrowia wynika, że jedyną strefą w naszym regionie zagrożoną dodatkowymi obostrzeniami jest powiat brzeski.

Od soboty (8 sierpnia) w powiatach z największym dobowym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawiły się dodatkowe ograniczenia. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie wspomnianych dwóch stref: czerwonej i żółtej. Czerwone powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Żółte to miejsca, gdzie wykryto od sześciu do 12 nowych przypadków. 

Strefa czerwona. Jakie obostrzenia?
W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na cztery m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na cztery m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – jedna osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Strefa żółta. Obostrzenia
W “żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na cztery m kw.

Limity obowiązują także w kinach – 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na cztery m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na pięć mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na siedem m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze