Młodzi promują ideę przeszczepów

0
48
transplantacje-konkurs
REKLAMA

Dzień 26 stycznia obchodzono jako Ogólnopolski Dzień Transplantacji; dokładnie 46 lat temu przeszczepiono w Polsce pierwszą nerkę. Dziś blisko dwa tysiące osób oczekuje w Polsce na przeszczep. W wielu przypadkach to właśnie transplantacja okazuje się jedyną szansą na wyleczenie, na uratowanie życia. Jak ważna jest wiedza na ten temat i własna gotowość do przekazania swoich organów, by ocalić życie innych, przekonywano w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie. Ideę transplantacji promuje się tutaj już trzeci rok.
Kolejny raz, właśnie przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, w Skrzyszowie zorganizowano konkurs pod hasłem „Transplantacja – wiedza w pigułce”, przygotowany przez Ewę Matejską (pedagoga szkolnego) i Beatę Łabno (nauczycielkę języka polskiego) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie. Honorowy patronat nad konkursem przyjęli starosta tarnowski oraz wójt gminy Skrzyszów.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i wzięło w nim udział 13 zespołów z gimnazjów w Szynwałdzie, Pogórskiej Woli, Skrzyszowie, Lubczy, Łękach Górnych i Ryglicach. – Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym obejrzeliśmy autorskie prezentacje multimedialne dotyczące transplantacji, wybrane przez jury konkursu. W drugiej części zmagań gimnazjaliści rozwiązywali pisemny test wiedzy na temat transplantacji. Przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne oraz wyniki sprawdzianu wiedzy na temat transplantacji potwierdziły wysoki poziom wiedzy uczestników konkursu – mówi Ewa Matejska. Konkursowi towarzyszył pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów klasy pożarniczo-ratowniczej miejscowego LO.
Po pierwszym etapie prowadziła drużyna z Gimnazjum w Pogórskiej Woli (Marta Esmund, Dawid Smoter, Damian Tarczoń), wyprzedzając zespoły ze skrzyszowskiego gimnazjum (Karolina Stec, Klaudia Wielgus, Dorota Mondel) oraz szkół w Lubczy (Agnieszka Wiercioch, Justyna Daniek, Kinga Stojak) i Łękach Górnych (Wiktoria Robak, Szymon Mazur, Katarzyna Pyrchla). Po drugim etapie klasyfikacja uległa zmianie; najlepsza okazała się drużyna ze Skrzyszowa, zostawiając za sobą grupy z Szynwałdu (Sylwia Jop, Kinga Kiwior, Joanna Szatko) i Łęk Górnych (Zofia Jasica, Kinga Tarczoń, Iwona Cekała). W ostatecznym podsumowaniu konkursu, po uwzględnieniu wyników z obu etapów, pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Skrzyszowie, II – Gimnazjum w Łękach Górnych, a III miejsce Gimnazjum w Pogórskiej Woli.
Gośćmi specjalnymi konkursu byli m.in. lek. med. Zbigniew Cholewa (mówił o transplantacji jako metodzie leczenia); ks. Zdzisław Gniewek, proboszcz parafii w Skrzyszowie, który przypomniał o poparciu Kościoła katolickiego dla idei transplantacji; a także osoby po przeszczepach – Małgorzata Rejdych i Andrzej Cieślik, opowiadające o życiu po przeszczepie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o