Mniej pomocy dla policji

0
85
REKLAMA

W 2012 roku wartość środków finansowych i zakupów rzeczowych przeznaczonych dla Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, przekroczyła kwotę 388 tys. zł – tyle podarowały policji samorządy z powiatu. Najwięcej wydał samorząd miejski Tarnowa – 145 tys. zł. Pomogły też gminy: Ciężkowice, Żabno, Radłów, Ryglice, Szerzyny, Gromnik, Czchów, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Wierzchosławice, Wojnicz, również starostwo powiatowe.
– To jest różnorodna pomoc – sprzęt biurowy, narkotesty, materiały budowlane na remonty lub dofinansowanie zakupu radiowozów – informuje Olga Żabińska, rzeczniczka prasowa tarnowskiej policji.
Z samorządowych funduszy opłacono także dodatkowe patrole oraz nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy z wydziału prewencji.
Końcem ub. roku gmina Ciężkowice zdecydowała o dopłaceniu 35 tys. zł do zakupu nowego terenowego radiowozu dla miejscowego komisariatu. Ponieważ jest to komisariat międzygminny, grosza nie pożałowały też Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski i starostwo powiatowe.
Mimo dobrej woli większości samorządów, pomoc już nie płynie tak szerokim strumieniem jak kiedyś. W latach 2009-2012 jej wartość szacowana była na 300-400 tys. zł. Wcześniej, w okresie koniunktury, znacznie przekraczała kwotę pół miliona zł.
– Policja jest niedofinansowana i widać to gołym okiem – mówi wójt jednej z gmin, prosząc o zachowanie anonimowości. – Niestety, państwo przyzwyczaiło się do sytuacji, że w razie czego policję wspomogą gminy. Wiem od komendantów, że ich zwierzchnicy rozliczają ich pod tym kątem, w każdym razie ma to wpływ na ocenę ich pracy. Ministerstwo zdaje sobie sprawę z tego, iż kwestia bezpieczeństwa mieszkańców ma istotne znaczenie, jest nośnym tematem i że zasługi wójta na tym polu mogą się liczyć także podczas wyborów samorządowych. Moim zdaniem państwo wykorzystuje ten fakt, mimo że gminy wyręczają je w wielu innych dziedzinach, o oświacie nie wspominając. Ale z każdym rokiem nasze możliwości stają się coraz skromniejsze.
Tarnowska policja korzysta z pomocy nie tylko samorządów. W 2012 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie przekazał jej pewną ilość monitorów komputerowych. Sprzęt był używany, ale…
– Mimo to chętnie go przyjęliśmy. Każda pomoc liczy się dla nas – podkreśla rzeczniczka policji.
Wspieranie finansowe i rzeczowe policji trwa w kraju od ponad 20 lat. Na początku do grona dobroczyńców chętnie dołączały też osoby prywatne. Przez długi czas w siedzibie obecnego komisariatu Tarnów-Centrum w sali konferencyjnej znajdowało się archiwalne zdjęcie renault 19, radiowozu zakupionego na początku lat 90., do którego dołożył się pewien przedsiębiorca z Tarnowa. Logo jego prywatnej firmy znajdowało się na karoserii radiowozu.
W późniejszych latach w obawie przed praktykami korupcyjnymi zakazano policji korzystać z pomocy prywatnych osób, zwłaszcza że niektóre z nich usiłowały to potem wykorzystywać. Głównymi sponsorami zostały tylko lokalne samorządy.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o