Mniej przestępstw, więcej wykrytych

0
27
bezpieczenstwo

W Dąbrowie Tarnowskiej znacznie spadła przestępczość kryminalna, zwłaszcza ta najbardziej dla mieszkańców uciążliwa, rozbojów oraz kradzieży z włamaniem było o około 40 procent mniej, kradzieży 30 procent mniej, a uszkodzeń mienia 10 procent mniej.
Według nadkomisarza Mirosława Stracha, Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, nie byłoby takich wyników, gdyby nie zaangażowanie policjantów. Problemem pozostaje powszechne na tym terenie kłusownictwo. Tylko w ostatnim czasie mundurowi zabezpieczyli kilka sztuk broni oraz amunicję i wnyki.
Przez powiat dąbrowski przebiega droga krajowa nr 73 i to na niej dochodzi do większości wypadków. – W ubiegłym roku do grudnia odnotowaliśmy 62 wypadki, obecnie ich liczba spadła o 13, jest to w znacznej mierze zasługa właściwej dyslokacji patroli drogowych – podsumowuje komendant, wspominając przy okazji o akcjach profilaktycznych organizowanych w szkołach i klubach seniora oraz rozdawaniu odblasków.
– Oscylująca na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku liczba wszczętych postępowań, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności, to z jednej strony powód do zadowolenia, a z drugiej wyzwanie, by nasze działania nadal były tak skuteczne – mówi insp. Mirosław Moryl, Komendant Powiatowy Policji w Brzesku. Wspomniana wykrywalność sięga 92 procent. – W wielu kategoriach przestępstw, tych najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa, odnotowaliśmy spadek. To pokazuje, że w powiecie brzeskim jest bezpiecznie. Od stycznia do końca listopada doszło tutaj do 121 kradzieży, 74 kradzieży z włamaniem, 42 uszkodzeń mienia i 66 rozbojów.
Liczba wypadków, w porównaniu z rokiem poprzednim, spadła o 38, a kolizji drogowych o 35. Niestety w wypadkach drogowych zginęło aż 17 osób. Poza kontrolami stanu trzeźwości, kontrolami z wykorzystaniem radarowych mierników prędkości mundurowi prowadzą także działania prewencyjne i profilaktyczne.
– W ciągu jedenastu miesięcy tego roku stwierdziliśmy 242 przestępstwa gospodarcze, połowa z nich to oszustwa internetowe – podkreśla komendant. – Pokazuje to, gdzie swoją działalność przenoszą obecnie przestępcy. Wykorzystywanie internetu i systemów teleinformatycznych daje duże, a w zasadzie nieograniczone pole do bezprawnego działania. Walka z cyberprzestępczością to jedno z najważniejszych zadań współczesnej policji. Jednak równie ważną sprawą jest walka z oszustami działającymi w tradycyjny sposób, choćby z wykorzystaniem metody „na wnuczka”.
Cały czas realizowany jest program „Dzielnicowy bliżej nas”. Promowana jest aplikacja „Moja komenda”. Komunikację z mieszkańcami ułatwia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, obejmująca wszystkie komendy. – Z tej platformy internetowej korzysta coraz więcej mieszkańców – mówi z zadowoleniem Mirosław Moryl. Użytkownicy nanieśli już ponad 350 zagrożeń. W większości dotyczyły one przekraczania przez kierowców dopuszczalnej prędkości.
– Powiat bocheński jest zaliczany do najbezpieczniejszych powiatów w województwie małopolskim – zapewnia insp. Tadeusz Stachak, komendant bocheńskiej policji. I również zwraca uwagę na możliwość korzystania z krajowej mapy zagrożeń umieszczonej na internetowej stronie komendy. Wystarczy kliknąć, by wskazać stróżom prawa miejsca, w których dochodzi do niepokojących sytuacji.
Przestępstwa odnotowane w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku na terenie powiatu bocheńskiego to między innymi jedno zabójstwo (podejrzany został zatrzymany), 53 kradzieże mienia (wykrywalność wyniosła 44,4 proc.), 44 kradzieże z włamaniem (60 proc.) i 44 przypadki uszkodzenia mienia (61 proc.). Do 1 074 wzrosła liczba przypadków posiadania lub udzielania środków narkotycznych. Policjantom udało się przejąć 2,36 kilograma amfetaminy, prawie 3 kilogramy marihuany, 199 krzaków konopi indyjskich i 400 tabletek ekstazy. To jeden z powodów, dla którego komendant zdecydował się zatrudnić u siebie „funkcjonariuszy” o wyjątkowym węchu, czyli policyjne psy.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o