Molestował 22 chłopców?

0
555
REKLAMA

W Nowym Targu rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało być 22 chłopców: ministrantów i lektorów, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jest to największy jak dotąd tego typu proces w Polsce. Toczy się za zamkniętymi drzwiami.
Do przestępstw miało dochodzić w latach 2003‑2012, kiedy Marian W. był proboszczem pięciu parafii w diecezji tarnowskiej: w Grywałdzie, Grobli, Dobrogoszczy, Szalowej i Białce Tatrzańskiej. Dawni parafianie wspominają, że duchowny bardzo lubił młodzież. Sprawa wyszła na jaw, gdy do tarnowskiej kurii zgłosił się mężczyzna mówiąc, jakich czynów dopuścił się ks. Marian W. przed laty.

REKLAMA
Prokuratura zarzuciła 67‑letniemu księdzu popełnienie 12 przestępstw seksualnych wobec 11 małoletnich, w tym siedmiu poniżej 15. roku życia. Jego ofiary to chłopcy, których brał na wycieczki nad morze, wzywał kolejno do swojego domku kempingowego i masturbował.

Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem. U trzech pokrzywdzonych doszło do powstania tzw. przewlekłego zespołu stresu pourazowego. Z uwagi na przedawnienie karalności prokurator umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 pokrzywdzonych. Co do pozostałych 11 czynów pedofilskich sprawa się nie przedawniła, ale ofiar mogło być więcej. Rodzice pokrzywdzonych nie wiedzieli o zdarzeniach z udziałem księdza, a sami chłopcy nie potrafili ocenić sytuacji.
Według komunikatu opublikowanego przez rzecznika biskupa tarnowskiego, Marian W. został odsunięty od pracy duszpasterskiej w roku 2013 „niezwłocznie, gdy kuria tarnowska otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa na tle seksualnym”. – Osoba zgłaszająca – wówczas już pełnoletnia – została poinformowana o prawie do zgłoszenia sprawy na policję, odmówiła jednak złożenia doniesienia – informuje ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego.

O sprawie została powiadomiona watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Proces kanoniczny zakończył się wyrokiem skazującym. Ks. Marian W. został pozbawiony pełnionych urzędów kościelnych, otrzymał zakaz zajęć z dziećmi i młodzieżą, został odsunięty od pracy duszpasterskiej, oddany pod kuratelę diecezjalnego kuratora, a także skierowany na leczenie.

Inne zgłoszenie w sprawie księdza wpłynęło do tarnowskiej kurii w maju 2018 roku. Jednak zgodnie z ówczesnymi przepisami sprawa trafiła na policję. Kongregacja Nauki Wiary nakazała przeprowadzenie kanonicznego procesu karno‑administracyjnego. Proces jest prowadzony przez Sąd Diecezjalny w Tarnowie w oczekiwaniu na ostateczny wyrok sądu karnego. Po wydaniu wyroku przez sąd państwowy będzie mógł zakończyć się także proces kościelny.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o