Most, jaki jest, każdy widzi…

0
203
bielcza-most
REKLAMA

Sprawa zaczęła się w 2010 roku, kiedy w czasie powodzi woda całkowicie zniszczyła dojazd do domu Kingi i Tadeusza Galasów. Wtedy przez rów melioracyjny przerzucili dwie niewielkie płyty betonowe i udali się do Urzędu Gminy w Borzęcinie, aby prowizoryczny przejazd zalegalizować. Zgodnie z prawem, urzędnicy z Borzęcina odesłali sprawę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Brzesku. Mieszkańcy Bielczy o sprawie niemal już zapomnieli, kiedy w połowie lutego br. dostali pismo z PINB, a w nim informację, że mają siedem dni, aby zapłacić opłatę legalizacyjną za mostek w wysokości 125 tysięcy złotych. Inspektorzy stwierdzili, że na ułożenie dwóch betonowych płyt, każda o długości około 2,5 metra, wymagane jest pozwolenie na budowę, a jako że państwo Galasowie takowej nie mieli, albo mostek rozbiorą, albo zapłacą.
Szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Brzesku, Wojciech Migdał nie chciał udzielić informacji, na jakiej podstawie ta prowizoryczna budowla została uznana za most. W uzasadnieniu decyzji wydanej mieszkańcom Bielczy inspektor napisał, że zgodnie z prawem budowlanym obiekt został zaliczony do kategorii XXVIII, czyli do mostów. W czasie oględzin inspektorzy stwierdzili ponadto, że długość przepustu wynosi 3 metry i trafnie obliczyli, że jest to o mniej niż 20 metrów. Na podstawie inspektorskich spostrzeżeń sporządzono iloczyn – 500 zł x 5,0 x 50 x 1,0 – na tej podstawie obliczono wysokość opłaty legalizacyjnej. I mimo że w malutkim przejeździe trudno zauważyć jakiekolwiek filary, jezdnie, przyczółki czy balustrady, to budowla uznana została za most. A zgodnie z obowiązującym prawem, bez względu na to, czy jest to mostek w Bielczy, czy most na Wiśle, opłata za legalizację jest taka sama.
Postawienie nowego, legalnego mostku będzie kosztować państwa Galasów około 5 tysięcy złotych. Ale o pozwolenie na budowę będą mogli starać się dopiero wówczas, gdy rozbiorą stary. Wszystkie procedury z tym związane i sama budowa mogą trwać miesiącami. 

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments