Narkotykowe żniwa

0
101
Na leśnej łące doniczki, a w nich rosną sobie konopie indyjskie…

Zaczęło się skromnie. Najpierw w Bochni, w rejonie pustostanu na nieogrodzonej, niezamieszkałej i zaniedbanej posesji, znaleziono w wysokiej trawie trzy krzewy konopi indyjskich. Na razie nie wiadomo, do kogo należały. Tego samego dnia przy ul. Brodzińskiego ujawniono 24 krzewy konopi, rosnące w doniczkach. Zasadził je 31‑letni mieszkaniec Bochni, do tej pory niekarany, któremu grozi teraz do trzech lat pozbawienia wolności.
Dwa dni później w Stanisławicach natrafiono na cztery krzewy konopi, uprawa należała do 34‑letniego mieszkańca pobliskiego domu, uprzednio karanego i skazanego za to samo przestępstwo. Za uprawę konopi w warunkach recydywy może spędzić za kratami do czterech i pół roku.
Po upływie kolejnych dwóch dni w Puszczy Niepołomickiej, w okolicy Damienic, odkryto 49 krzewów konopi, z których większość znajdowała się w pojemnikach po farbach malarskich. Policyjna zasadzka nie doprowadziła do ustalenia właściciela plantacji.
– Stąd nasz apel do spacerowiczów i grzybiarzy o informacje w przypadku zauważenia konopi indyjskich na terenach leśnych, łąkach i nieużytkach. Likwidacja choćby jednego krzewu to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt gramów narkotyku, który nie trafi na rynek – mówi podinspektor Robert Dudek, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Bochni.
Konopie rosną nie tylko pod gołym niebem. Nie minęły dwa dni, a miejscowi funkcjonariusze zapukali do wynajmowanego mieszkania w bloku, gdzie 31‑latek wraz ze starszym o rok kolegą prowadził profesjonalną uprawę konopi indyjskich. Na miejscu zabezpieczono foliowy tunel, wentylatory, przetwornice, filtry i lampy grzewcze, a także 38 sztuk doniczek z odciętymi łodygami, co oznaczało, że sprawcy zdołali już ściąć i wysuszyć wyrosłe krzewy. Podczas przeszukania zebrano w sumie 2,26 kg suszu marihuany o wartości rynkowej wynoszącej co najmniej 50 tys. zł. W tym przypadku za posiadanie znacznych ilości środków odurzających grozi do 10 lat więzienia.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o