Nie boją się już powodzi…

0
106
zapora-skrzyszow
REKLAMA

To pierwszy hydrotechniczny obiekt w ramach „Programu Małej Retencji Województwa Małopolskiego”, wybudowany w ciągu dwóch lat przez firmę Budimex. W porze deszczowej gromadzić ma wodę i chronić przed powodzią mieszkańców skrzyszowskiej gminy i miasta Tarnowa, gdzie wody Wątoku podtapiały domy i gospodarstwa. Władze samorządowe zamierzają wykorzystać go także do celów rekreacyjnych i urządzić w przyszłości letnie kąpielisko.
Zbiornik retencyjny „Skrzyszów” (o powierzchni ponad 20 ha, pojemności całkowitej prawie 760 tysięcy metrów sześciennych, z długą na niemal 230 metrów zaporą) powstał kosztem ponad 21 mln zł. Na ten cel Unia Europejska przekazała nieco ponad 18 mln złotych, reszta pochodziła z budżetu województwa.
Najbardziej zadowolony z zakończenia tej inwestycji jest wójt Skrzyszowa, Marcin Kiwior, który do bezpieczeństwa powodziowego przykłada dużą wagę. Planuje jeszcze umocnienie brzegów Wątoku i budowę trzech polderów nad Białą w: Szynwałdzie, Łękawicy i Skrzyszowie. Powinna rozpocząć się w przyszłym roku, a za 3-4 lata samorząd zakłada zakończenie inwestycji minimalizujących zagrożenie powodziowe w tej podtarnowskiej  gminie.
„Program Małej Retencji Województwa Małopolskiego” został opracowany w 2004 roku. Obejmuje 65 zbiorników na terenie 62 gmin w 17 powiatach i cztery poldery zalewowe na Wiśle w gminach: Zator, Babice i Alwernia. Całkowity koszt budowy wszystkich obiektów małej retencji w cenach sprzed dziesięciu lat wynosił 912 mln zł. Dzisiaj szacowany jest na blisko miliard złotych. Specjaliści Sweco Hydroprojekt Kraków opracowali przed dziesięciu laty m.in. projekt zbiornika w Joninach w gminie Ryglice, który miał gromadzić nadmiar wody i chronić przed powodzią mieszkańców gmin: Ryglice i Tuchów. Niestety, tę inwestycję wielokrotnie i skutecznie blokowali ekolodzy i dzisiaj nie ma nawet zatwierdzonej decyzji środowiskowej. Z podobnych powodów nie doszła do skutku budowa zbiornika na potoku Grodna w gminie Grybów.
Po dziesięciu latach od opracowania programu małej retencji dla Małopolski powstaną zatem tylko dwa zbiorniki  na 65 zaplanowanych. Ten skrzyszowski oddano już do użytku, a zbiornik „Bieżanów” na rzece Serafa w Krakowie gotowy ma być jesienią 2015. Planowana jest budowa kolejnych zbiorników z udziałem zewnętrznych funduszy, ale o szczegółach finansowania nic jeszcze nie wiadomo.

REKLAMA

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments