Orkiestra gra, orkiestra pomaga

0
21
Systematycznie kupowany jest przez fundację WOŚP sprzęt medyczny służący noworodkom

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z roku na rok zbiera coraz większe sumy. Ubiegłoroczny finał przyniósł blisko 73 mln zł. Pieniądze zebrane dzięki wsparciu rzeszy wolontariuszy trafiają m.in. do szpitali i rozmaitych placówek leczniczych w całym kraju. Dotychczas WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 720 mln zł. Szczegółowe zestawienia przekazanego sprzętu wraz z określeniem jego wartości publikowane są na stronie internetowej WOŚP.
Co najmniej 4 mln zł wart jest sprzęt medyczny już przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy szpitalom i zakładom opiekuńczo-leczniczym w regionie tarnowskim. Korzystają z niego m.in. podopieczni Powiatowego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Brzesku. Tutaj właśnie przekazano blisko 30 łóżek szpitalnych elektrycznych, ssaki elektryczne oraz materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe. Sprzęt wart ponad 220 tys. zł trafił do placówki po 24. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprzęt z logo WOŚP działa również w brzeskim szpitalu. Podobnie jest w Bochni – tu przekazano już sprzęt o wartości ponad 1 mln zł.
Systematycznie wspierany przez WOŚP jest m.in. szpital położniczo-operacyjny w Tuchowie. Na oddział noworodków i wcześniaków zakupiono już chociażby infuzyjną pompę skrzykawkową, pulsoksymetr, a także stanowisko do resuscytacji. Wartość sprzętu to ponad 65 tys. zł. Z kolei dla ZOZ-u w Dąbrowie Tarnowskiej przekazano sprzęt o wartości blisko 600 tys. zł.
Na liście placówek korzystających ze wsparcia WOŚP są również te działające w Tarnowie. Specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 1,5 mln zł trafił m.in. na oddział dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie i na oddziały noworodków oraz obserwacyjno-zakaźny dzieci w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie. Do miejskiego szpitala przekazano m.in. kardiomonitor nieinwazyjny z pulsoksymetrem, pompy skrzykawkowe, resuscytator noworodkowy, ruchome stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka.
– Systematycznie otrzymujemy sprzęt od WOŚP od wielu lat, właśnie dzięki WOŚP realizowany jest także program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Fundacja zakupiła specjalistyczny sprzęt dla oddziałów noworodków i na bieżąco go wymienia. To bardzo ważny program pozwalający wykryć wady słuchu w bardzo wczesnym okresie życia dziecka i szybko podjąć decyzję o leczeniu. Badania te są obligatoryjne – wyjaśnia Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o