Pleśna. Relax – reaktywacja?

0
113
Relax-1
REKLAMA

Plany były ambitne. Ośrodek „Relax” miał tętnić życiem jeszcze bardziej niż w czasach PRL, gdy na Białej był zalew i możliwe było uprawianie sportów wodnych. Przeszło dziesięć lat temu wydano z gminnej kasy pieniądze na opracowanie nowej koncepcji zagospodarowania ośrodka. Była w niej mowa o odtworzeniu zalewu, trampolinie, nowych domkach letniskowych… Starano się nawet o pieniądze unijne na ten cel, ale wniosek trafił na listę rezerwową i na niej pozostał.
Nikomu jakoś nie przyszło do głowy, że inwestowanie w tym miejscu dużych pieniędzy jest bez sensu, gdyż w momencie, gdy przechodzi fala powodziowa, żywioł niszczy wszystko, co napotyka na drodze. Po latach nieudanych prób reaktywacji ośrodka w pleśnieńskiej gminie wreszcie doszli do takiego wniosku, choć do zmiany myślenia skłoniła ich też po trochu sytuacja zewnętrzna – przyczółki sztucznego progu, w oparciu o które zrobiona miała być przyszła zapora, zostały już rozebrane przez ekologów, bo przeszkadzały w swobodnej migracji ryb i płazów. Zmieniły się też przepisy i starostwo nie wydaje pozwoleń na wznoszenie nowych budowli na obszarach uznanych za zalewowe, a do takich zalicza się obecnie teren Relaxu.
To wszystko nie oznacza jednak, że temat całkowicie odpuszczono i w Pleśnej nie marzą już o stworzeniu warunków do wypoczynku nad brzegiem rzeki. – Nowe obiekty nie mogą powstawać, ale można zmodernizować już istniejące i w oparciu o nie uruchomić małą gastronomię. Do tego właśnie zobowiązał się nowy dzierżawca terenu, z którym podpisaliśmy umowę na dziesięć lat z możliwością przedłużenia – mówi wójt Pleśnej Stanisław Burnat. – Ma ponadto odtworzyć boiska sportowe, plac zabaw, alejki spacerowe… Ma funkcjonować wiata grillowa, a w zimie planuje wyznaczenie na prawie dwuhektarowym obszarze narciarskich tras biegowych.
Wójt dodaje, że w umowie zagwarantowana została dostępność ośrodka dla ogółu mieszkańców, a w zamian za tę deklarację dzierżawca płacił będzie tylko symboliczny podatek.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o