Policyjne patrole na narciarskich trasach

0
52
Fot. Archiwum tarnowskiej policji
REKLAMA

W tym sezonie patrole tworzą funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz komisariatów w Wojniczu i Ciężkowicach.
– To doświadczeni, odpowiednio wyposażeni i wyszkoleni funkcjonariusze, których można spotkać na stoku w Siemiechowie oraz Lubince i Jastrzębi. Największą aktywność policjantów zaplanowano podczas ferii zimowych – zapowiada Paweł Klimek, rzecznik prasowy KMP w Tarnowie.
Czym zajmują się policjanci na stokach? Reagują na sytuacje i zachowania zagrażające bezpieczeństwu narciarzy, dbają, by dzieci i młodzież jeździły w kaskach, oraz zwracają uwagę na osoby nietrzeźwe, stwarzające zagrożenie dla siebie i innych. Najmłodszym użytkownikom stoków, uczestnikom szkółek i przedszkoli narciarskich rozdają „Paszporty bezpiecznego narciarza”, zawierające zbiór zasad prawidłowego zachowania się na wyciągach, strzegą porządku na sąsiadujących z nimi parkingach, a także drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Ich działania mają również zapobiegać zdarzeniom kryminalnym, by nie dochodziło do przypadków kradzieży sprzętu narciarskiego.
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach osoby, które nie ukończyły 16 lat, mają obowiązek podczas jazdy używania kasków ochronnych. Policja zachęca, by niezależnie od wieku zakładali je wszyscy użytkownicy stoków. Ta sama ustawa zabrania narciarzom i snowboardzistom jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoby ignorujące ten przepis mogą zostać poproszone o opuszczenie stoków i ukarane mandatem do 500 zł oraz grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o