Pomór nadchodzi z Podkarpacia

0
372
Pomór świń nadchodzi z Podkarpacia
REKLAMA

Od kilku już lat trwa nierówna walka z afrykańskim pomorem świń (ASF). Choroba nieubłaganie rozprzestrzenia się od wschodu, a powstrzymanie wirusa wydaje się niemożliwe. Na granicy powiatu mieleckiego (odległego od Tarnowa zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów) zastosowano kilkakrotnie oprysk środkiem Penergetic Wild, aby ograniczyć migrację dzikich zwierząt. W tym szczególnie dzików – nosicieli groźnej choroby, na którą nie ma szczepionki.

Groźba epidemii ASF na wielką skalę jest poważna i wymaga nadzwyczajnych działań. W Polsce ujawniono dotąd setki ognisk zakaźnej choroby, która na szczęście dla człowieka nie stanowi zagrożenia. ASF pustoszy m. in. hodowle świń na Podkarpaciu, gdzie pojawiło się w minionym roku kilkanaście ognisk chorobowych. Ujawniono je także przy granicy ze Słowacją, w regionie Bardejova. Pomór zbliża się tym samym do Małopolski i regionu tarnowskiego – najbardziej narażone są w pierwszej kolejności powiaty dąbrowski i tarnowski.

REKLAMA

Na zagrożonych terenach przylegających do autostrady A4 (łączącej wschodnie tereny Polski z zachodnimi) trwają od dłuższego czasu intensywne działania prewencyjne z udziałem m. in. myśliwych redukujących populację dzika. W tarnowskim powiecie i jego sąsiedztwie nie odnotowano dotąd przypadku zakażenia, ale zachowanie czujności jest konieczne. Jeśli wirus przedostanie się do gospodarstw straty w hodowli trzody chlewnej będą ogromne. Weterynarze radzą m. in. dobrze ogrodzić i izolować hodowle świń, używać pasz i innych produktów z pewnych źródeł. Rygorystyczne przestrzeganie tych zasad i odpowiedzialne zachowanie rolników ma tu kluczowe znaczenie.
Ryzyko jest zbyt wielkie, by bagatelizować ASF i na ogół hodowcy trzody chlewnej w tarnowskim powiecie mają tego świadomość. Służby weterynaryjne współpracują z myśliwymi i leśnikami, doradzają rolnikom jak postępować w obliczu zagrożenia, przekonują o potrzebie bioasekuracji itd.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments