Potrzebny nowy most

0
101
REKLAMA

Nowe połączenie miała zbudować Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale wycofała się z tego zamiaru. Zawarto więc w 2012 porozumienie między województwem małopolskim a powiatem tarnowskim, Tarnowem i gminą Wierzchosławice o współudziale w inwestycji pn. „Budowa połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie”. W jej ramach mają zostać wykonane: połączenie węzła autostrady A4 z drogą powiatową nr 1346 K, most na Dunajcu oraz przebudowa drogi powiatowej nr 1346 K Tarnów – Wierzchosławice i ciągu komunikacyjnego ulic: Witosa – Kwiatkowskiego – Mościckiego do skrzyżowania z ul. Czystą w Tarnowie.
Opracowanie koncepcji tego drogowego przedsięwzięcia ma być gotowe w tym roku, zainteresowane samorządy zapłacą za nie ok. 400 tysięcy złotych. W Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie przypominają i podkreślają, że inwestycja powinna być przygotowana w 2014, by myśleć realnie o dofinansowaniu z funduszy europejskich.
Dla tarnowskiego starostwa udział w budowie nowego mostu w Ostrowie i łącznika z wierzchosławickim węzłem autostrady jest największym wyzwaniem w piętnastoletniej historii powiatu. Budowa nowej przeprawy na Dunajcu to koszt ponad 100 milionów złotych, co odpowiada rocznemu budżetowi powiatu tarnowskiego. Jedyną zatem szansą na realizację inwestycji jest uzyskanie dotacji unijnej.
– Zanim to się jednak stanie, musimy utrzymać przejezdność na dotychczasowej przeprawie, a to też kosztuje… – przyznają w starostwie. Stary most ma zyskać nową nawierzchnię, czego koszty pokryć mają w części właściciele okolicznych żwirowni. Po wybudowaniu łącznika służył będzie lokalnemu ruchowi.
Najbardziej prawdopodobna wersja zakłada, że nowy łącznik z autostradą pobiegnie od ronda w pobliżu węzła A‑4 w kierunku Dunajca. W pobliżu rzeki droga skręci na północ i wzdłuż brzegów poprowadzi do nowego mostu. Na tym łącznik się nie skończy – ulice Witosa i Kwiatkowskiego zostaną poszerzone do czterech pasów aż po rondo u zbiegu ul. Czystej i Mościckiego.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments