Beczka piwa dla sióstr osłabionych ciągłym postem

0
197
Załoga browaru w 1925 roku
Załoga browaru w 1925 roku | Fot. Browar Okocim
REKLAMA

Przez całe wieki piwo było napojem powszechnie używanym w okresie Wielkiego Postu dla uzupełnienia niedoborów organizmu wynikających z bardzo ścisłej diety. Oczywiście gazowany napój “jasne pełne” prosto z puszki, o zawartości alkoholu powyżej 5% nie miałby tu zastosowania. Inne czasy, inne piwo.

W Środę Popielcową rozpoczął się Wielki Post, czyli czterdziestodniowy okres, w którym katolicy w szczególny sposób przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Tradycja związana z tym czasem jest bardzo bogata, o czym świadczy chociażby list z 1938 roku, który przeorysza klasztoru Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Krakowie napisała do właściciela browaru w Okocimiu Antoniego Goetza. Zakonnica prosi w nim o przekazanie w formie jałmużny…. beczułki piwa dla sióstr osłabionych ciągłym postem.

REKLAMA

List znajduje się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie. Jego adresatem jest właściciel browaru w Okocimiu Antoni Goetz, którego przeorysza klasztoru Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Krakowie prosi o przekazanie w formie jałmużny… beczułki piwa. Zakonnica tłumaczy, że napój ma posłużyć “pokrzepieniu sióstr, osłabionych ciągłym postem, czuwaniem i bardzo skromnym wiktem bezmięsnym”. Archiwum Narodowe tłumaczy, że na przestrzeni wieków piwo było powszechnie spożywane w okresie Wielkiego Postu. Napój służył jako uzupełnienie ścisłej diety.

Beczułka piwa w czasie postu
Ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie

– Jaśnie Wielmożny Panie Baronie! Jak moje poprzedniczki na urzędzie, ośmielam się i ja prosić Jaśnie Wielmożnego Pana Barona o jałmużnę dla naszego ubogiego klasztorku w formie beczułki piwa, aby tem posilić i pokrzepić moje siostry osłabione ciągłym postem, czuwaniem, no i bardzo skromnym wiktem bezmięsnym – napisała do Antoniego Goetza przeorysza klasztoru NMP Śnieżnej w Krakowie.

List jest datowany na dzień 12 stycznia, który dla zwykłych ludzi był jeszcze dniem karnawału, jednak w wielu zakonach post wielkanocny zaczynał się już 14 września, czyli w święto Podwyższenia Krzyża i trwał aż do Wielkiej Niedzieli. Na piśmie znajduje się dopisek Antoniego Goetza świadczący o spełnieniu prośby sióstr dominikanek. Otrzymały one od browaru beczułkę o pojemności 1/4 hektolitra, czyli 25 litrów piwa.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments