Borzęcin na literackiej mapie

0
120
źrodło-mocno-bije
Fot. GOK Borzęcin
REKLAMA

Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie już po raz czwarty organizuje literacki konkurs Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”. Mimo krótkiej historii poetyckie zmagania przyciągają wielu zainteresowanych, w ubiegłym roku wzięło w nich udział 200 osób z kraju i z zagranicy.
– W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, zarówno poeci polscy, jak i z zagranicy. Tematyka utworów powinna nawiązywać do idei konkursu, mile widziane będą wiersze inspirowane jego nazwą – „Źródło”. Forma utworów jest dowolna, a na zwycięzców czekają atrakcyjne pieniężne nagrody. Współorganizatorem konkursu jest Centrum Kultury Mościce, to na ich adres nadsyłać można prace do 26 czerwca – wyjaśnia Piotr Kania, dyrektor borzęckiego ośrodka kultury.

REKLAMA

Jury przewodniczył będzie Józef Baran – poeta, prozaik, autor ponad 30 książek, juror wielu konkursów poetyckich i znana krakowska poetka Jadwiga Malina – pełniąca funkcję sekretarza Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prace konkursowiczów oceniać będzie także Beata Paluch – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji oraz Adam Ziemianin – poeta, dziennikarz, twórca inspirujący wykonawców poezji śpiewanej.
Józef Baran podkreśla, że idea konkursu wypływa z istotnych pytań, jakie każdy sobie zadaje – kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system. Zachęca wszystkich do podjęcia szerszej refleksji nad empatycznym odkrywaniem drugiego człowieka.
W wydanym w ubiegłym roku tomiku, który był podsumowaniem trzeciej edycji konkursu, jeden z jego jurorów, literaturoznawca Marek Karwala napisał: Ten nowy literacki konkurs, cieszący się już sporą popularnością, zaskarbił sobie w krótkim czasie poczesne miejsce na ogólnopolskiej mapie imprez artystycznych tego rodzaju i wypada żywić uzasadnioną nadzieję, iż nadal będzie się rozwijał, potwierdzając pozycję poetów już uznanych, a zarazem otwierał szanse dla utalentowanych adeptów sztuki pióra.
Adam Ziemianin z kolei stwierdził, że „Źródło” mocno bije… Cieszy wysoki poziom artystyczny konkursu. Szerokie spectrum tematyczne przyniosło wiele zaskakujących odpowiedzi i nadziei na przyszłość. Hasło konkursowe „źródło” jest bardzo pojemne i można je odbierać na wiele sposobów, niesie sporo rozwiązań i możliwości. Tak też podeszli do niego uczestnicy konkursowych konfrontacji. W nadesłanych wierszach można było znaleźć trafne odpowiedzi na pytania o naszą ludzką kondycję, pełne dramatów narodowe zaszłości czy odkrywanie swej prywatnej mitologii, a także wiele innych tematów dotykających współczesności.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o