Coraz więcej pijanych na drogach

0
202
coraz więcej pijanych na drogach - wypadek
Brawura i alkohol to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach powiatu brzeskiego | Fot. KPP Brzesko
REKLAMA

W pierwszej połowie tego roku brzescy mundurowi zatrzymali prawa jazdy aż 60 kierowcom, którzy prowadzili samochody po pijanemu. Niestety, mimo surowych kar liczba siadających za kółkiem na podwójnym gazie nie maleje. Kolejnym zagrożeniem są kierowy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, z tego powodu od początku roku prawo jazdy straciło już 56 osób. Policyjne statystyki wykazują, że wykroczeń tego typu jest coraz więcej.
– Kilka dni temu dyżurny komendy zaalarmowany został o pijanym kierującym, na miejscu okazało się, że mężczyzna podjechał do przydrożnego punktu gastronomicznego, zaparkował samochód, po czym złożył zamówienie. To wtedy inne przebywające tam osoby wyczuły od niego silną woń alkoholu i natychmiast powiadomiły policjantów. Funkcjonariusze poddali 40-letniego mieszkańca powiatu chrzanowskiego badaniu stanu trzeźwości. Urządzenie wskazało prawie trzy promile alkoholu w organizmie, mężczyzna był w trasie od kilku godzin, jechał do Nowego Sącza. W Brzesku zatrzymał się, żeby coś zjeść – relacjonuje rzeczniczka brzeskiej policji Ewelina Buda.

REKLAMA

Za jazdę po pijanemu grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, kierowca musi się też liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż trzy lata, a także świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej pięciu tysięcy złotych. – Mimo surowych sankcji takich przypadków na drogach powiatu brzeskiego nie brakuje. W pierwszym półroczu 2020 roku policjanci zatrzymali 60 kierujących samochodami pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy kierowca to śmiertelne niebezpieczeństwo, nadal panuje mylne i zgubne przekonanie, że można prowadzić auto po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. A napoje wyskokowe nawet w małych ilościach zaburzają koncentrację, ocenę rzeczywistości i własne zachowania, wydłużają czas reakcji na bodźce i ograniczają pole widzenia. Pijący nie myślą o odpowiedzialności i konsekwencjach wsiadania za kierownicę. Dopiero tragedia na drodze powoduje, że sprawca najchętniej cofnąłby czas, niestety często jest za późno na opamiętanie – dodaje Ewelina Buda.

coraz-więcej-pijanych_na_drogach_wypadek2
Brawura i alkohol to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach powiatu brzeskiego | Fot. KPP Brzesko

Oprócz alkoholu kolejnym powodem utraty prawa jazdy jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, bądź łamanie ograniczeń szybkości. Są to także najczęstsze przyczyny wypadków ze skutkiem śmiertelnym. – W pierwszym półroczu 2020 roku w powiecie brzeskim uprawnienia do prowadzenia odebraliśmy już 56 osobom. Warto podkreślić, że za cały ubiegły rok z tego powodu prawo jazdy straciło 72 kierowców. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym następuje administracyjne zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące. W razie kierowania pojazdem pomimo czasowego cofnięcia uprawnień, co zdarza się bardzo często, następuje przedłużenie tego okresu do sześciu miesięcy. W przypadku kolejnego bagatelizowania zakazu następuje bezterminowe cofnięcie uprawnień do kierowania. Ponadto za niestosowanie się do decyzji o zakazie prowadzenia grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat – wyjaśnia rzeczniczka.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o