Jaka przyszłość szkoły?

0
302
Zespół Szkół w Szczurowej

Czy Zespół Szkół w Szczurowej czeka przekształcenie? Nie jest to wykluczone. Najmniejsza w powiecie brzeskim szkoła średnia od kilku lat ma problem z naborem uczniów. W mijającym roku do matury z matematyki podeszło 19 uczniów i… żadnemu z nich nie udało się zdać egzaminu! Starostwo ma różne wizje co do przyszłości placówki. Jedną z nich jest połączenie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku.

Zespół Szkół w Szczurowej od lat chwali się kształceniem uczniów zgodne z potrzebami rynku, miłą i bezpieczną atmosferą oraz indywidualnym podejściem do każdego ucznia. W roku szkolnym 2017/2018 zdawalność egzaminów zawodowych wyniosła 100 proc! Wszyscy absolwenci otrzymali tytuł technika, a średni wynik egzaminu był wyższy niż średnia w kraju. O ile funkcjonujące w placówce klasy branżowe cieszą się sporym zainteresowaniem, o tyle nie można powiedzieć tego o klasach technikum. W tym roku z powodu zbyt małej liczby chętnych nie uruchomiono pierwszej klasy, a do matury z matematyki podeszło 19 uczniów i żaden z nich nie zdał egzaminu! Pojawiły się sugestie, że w szkole należy wprowadzić zmiany, które spowodują nie tylko zwiększenie naboru, ale również poprawę wyników w klasach technicznych.
– Jesteśmy najmniejszą szkołą średnią w powiecie brzeskim, w naszej placówce uczy się 153 uczniów – mówi dyrektorka Zespołu Szkół w Szczurowej, Jolanta Gola-Styrna. – Uczniowie decydują się na naukę u nas z powodu egzaminów zawodowych. Ich zdawalność jest na bardzo wysokim poziomie. Niestety, maturę traktuje się po macoszemu. Dużo ważniejszy dla uczniów jest tytuł technika, czy ukończenie szkoły branżowej, niż zdanie egzaminu maturalnego. Szkolimy przyszłych mechaników samochodowych, cukierników, sprzedawców, fryzjerów. Mamy ponad 20 różnych kierunków w naszej ofercie. Do szkoły uczęszcza młodzież nie tylko ze Szczurowej, ale także z Wietrzychowic i Borzęcina. W tym roku szkolnym do otwarcia pierwszej klasy technikum zabrakło niewielu uczniów. Początkowo chcieliśmy uruchomić dwa kierunki: technikum handlowe oraz technikum organizacji turystycznej. Ostatecznie nie udało się otworzyć żadnego…
Być może głównym powodem jest słaba zdawalność egzaminu maturalnego. Starosta brzeski, Andrzej Potępa twierdzi, że nad dalszą przyszłością szkoły należy się zastanowić, a kilka rozwiązań już teraz jest poważnie branych pod uwagę. – Zespół Szkół w Szczurowej jest placówką, do której każdego roku dopłacamy spore pieniądze, chociaż obiekt nie generuje najwyższych kosztów. Problemem jest niewielki nabór do klas technicznych, a także słabe wyniki egzaminów maturalnych. Jednym z naszych pomysłów, który być może wejdzie w życie już od następnego roku szkolnego, jest wprowadzenie progu punktowego dla uczniów, którzy będą chcieli kontynuować naukę w technikum. Aby wyniki egzaminów maturalnych były lepsze, w klasach technicznych muszą pojawić się uczniowie, którym zależy na nauce. Oczywiście w dalszym ciągu priorytetem powinny być klasy branżowe. Lokalni przedsiębiorcy cały czas szukają jak najlepszych fachowców, a Zespół Szkół w Szczurowej każdego roku im ich dostarcza – mówi starosta i dodaje, że kolejnym rozwiązaniem branym pod uwagę jest utworzenie filii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. – To największa i najlepsza szkoła średnia w naszym powiecie. Połączenie obu placówek wpłynęłoby na podwyższenie poziomu nauczania, a co za tym idzie, również na większy nabór. Oczywiście na taki krok zgodę musiałby wyrazić małopolski kurator oświaty. Wydaje się jednak, że takie rozwiązanie byłoby korzystne nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli – tłumaczy Andrzej Potępa.
Wójt gminy Szczurowa, Zbigniew Moskal ma zamiar spotkać się ze starostą brzeskim i porozmawiać o przyszłości placówki. – Budynek, w którym mieści się szkoła, jest własnością gminy. Oprócz Zespołu Szkół, który zajmuje jedno skrzydło obiektu, mieści się tam również Szkoła Podstawowa. Budynek jest więc w całości zagospodarowany i nawet mała liczba uczniów Zespołu Szkół nie wpływa na to, że jest w nim pusto. Mam pewną wizję przyszłości placówki, jednak za wcześnie o niej mówić.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o