Zebrali wielkie pieniądze dla kolegów z Australii

0
420
Prezes Krzysztof Rachwał pierwszy z lewej | Fot. UM Brzesko
REKLAMA

Rekordy popularności bije zbiórka pieniędzy zainicjowana przez strażaków ochotników z Poręby Spytkowskiej w gminie Brzesko. Na pomoc dla strażaków z płonącej Australii w ciągu zaledwie czterech dni wpłynęła rekordowa kwota – 348 tysięcy złotych, na liście darczyńców znalazło się ponad dziewięć tysięcy osób.

REKLAMA

– Od wielu tygodni śledzę to, co dzieje się w Australii, czytam, oglądam filmy i jestem poruszony skalą zniszczeń przyrody, ginącymi ludźmi i cierpiącymi zwierzętami. Widzę także wielkie poświęcenie i trud tamtejszych strażaków w ich nierównej walce z szalejącym żywiołem. Długo zastanawiałem się, w jaki sposób mógłbym pomóc i wtedy przyszła mi do głowy myśl, aby przeprowadzić zbiórkę pieniędzy – mówi pomysłodawca akcji, prezes OSP z Poręby Spytkowskiej, Krzysztof Rachwał.
Pomysłem podzielił się z przyjaciółmi i jeszcze tego samego dnia zbiórka została zarejestrowana. – Na podanym koncie zaczęły się pojawiać drobne kwoty, cały czas zaglądałem i sprawdzałem, po niedługim czasie było 160 złotych, za chwilę 210 i optymistycznie założyłem, że wielkim sukcesem będzie, gdy do końca dnia uda się zebrać pięć tysięcy. Jakież było moje zdziwienie, gdy wieczorem okazało się, że za pośrednictwem strony pomagam.pl na pomoc dla australijskich strażaków wpłynęło… 100 tysięcy złotych! Nie mogę w to uwierzyć, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że jest bardzo wielu ludzi, którzy chcą pomagać, wszystkim serdecznie dziękujemy – dodaje Krzysztof Rachwał.
Początkowo porębeccy strażacy założyli, że zbiorą pół miliona złotych na wyposażenie i medyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia, a także zwierząt cierpiących z powodu pożarów. Druhowie nie spodziewali się takiego odzewu, już po dwóch dniach zbiórki na koncie znajdowało się ponad 200 tysięcy złotych, zaś po czterech była tam już kwota blisko 350 tys. zł (to stan konta z dnia, w którym redagowany był ten tekst). – Pieniądze wpłacają ludzie z całej Polski, zbiórki prowadzą szkoły, sklepy i wiele instytucji, które dzwonią do nas i deklarują, że zasilać będą konto. Informacja o prowadzonej przez nas akcji dotarła także do Niemiec, Austrii, Włoch i USA, stamtąd także są wpłaty. Zbiórkę prowadzić będziemy do czasu zainteresowania nią, a pieniądze chcemy przekazać do Australii za pomocą pracowników ambasady – dopowiada prezes Rachwał.
Jednostka OSP z Poręby liczy 67 druhów, w tym pięć kobiet, każdego roku wyjeżdżają do kilkudziesięciu pożarów, drogowych wypadków i kolizji, od niedawna działa tam także dziecięca drużyna pożarnicza. Już dwukrotnie tamtejsi strażacy ochotnicy byli organizatorami dużej imprezy – Dni Ratownictwa Medycznego, w ich ramach kilkudziesięciu mieszkańców Poręby przeszkolonych zostało z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze