Dąbrowa Tarnowska. Sąd do likwidacji?

0
106
REKLAMA

– Po wydaniu przez ministra sprawiedliwości rozporządzenia o zniesieniu sądu, nie ma na razie decyzji o powołaniu oddziałów zamiejscowych. Teraz w naszym sądzie funkcjonują cztery wydziały – cywilny, karny, rodzinny i ksiąg wieczystych, ile ich zostanie po reformie, nie wiadomo. O tym, ile tu będzie wydziałów i jaka będzie ich obsada, zdecyduje ministerstwo. Nie jest wykluczone, że placówka działać będzie tak, jak do tej pory, o wszystkim dowiemy się dopiero pod koniec roku – wyjaśnia prezes dąbrowskiego sądu, Maria Bem-Flasińska.
Nieoficjalnie sędziowie denerwują się tym, że o decyzji ministra dowiedzieli się z mediów. Uważają, że jest to błędna decyzja, która doprowadzi do tego, że sądy objęte rozporządzeniem ministra będą niewydolne organizacyjnie, sprawy prowadzone będą dłużej, a mieszkańcy będą musieli dojeżdżać do Tarnowa, przez co narażeni będą na koszty i stratę czasu. Do tej pory, podkreślają dąbrowscy sędziowie, ich placówka była wzorcowa, jeśli chodzi o czas rozpatrywania spraw i obsługę klientów – czy w dalszym ciągu tak będzie? Twierdzą, że jest to mało prawdopodobne, wiele spraw odbywa się w porozumieniu z prezesem, a ten urzędował będzie w Tarnowie i trzeba będzie tam jechać po każdy jego podpis. Sędziowie wątpią, aby decyzja ministra spowodowała jakiekolwiek oszczędności.
Burmistrz Dąbrowy, Stanisław Początek mówi, że dla władz miasta likwidacja sądu była wielkim zaskoczeniem. – Prowadzono z nami wiele konsultacji i wynikało z nich, że ministerstwo weźmie pod uwagę kryteria ekonomiczne i organizacyjne, i byliśmy pewni, że naszemu sądowi nic nie grozi. Rada miejska pisała do ministerstwa, otrzymaliśmy ogólne wyjaśnienia, że reorganizacja ma na celu poprawę sprawności sądu. Ale po co takie zmiany, skoro nasz działał znakomicie? Zniesienie instytucji o zasięgu powiatowym powoduje zmniejszenie prestiżu miasta. Najgorsze jest to, że w ogóle nie wzięto pod uwagę głosu samorządów w tej sprawie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o