W dąbrowskim szpitalu. Kłopoty i jakość

0
127
DabrowaT szpital
REKLAMA

Dyrektor Teresa Kopczyńska mówi jednak, że wyśrubowane normy certyfikatu, których utrzymanie kosztuje placówkę masę pieniędzy i pracy, w ogóle nie przekłada się ani na liczbę, ani ceny kontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń.
Certyfikat ISO placówka otrzymała po raz pierwszy pięć lat temu, poprzedzone to zostało dwuletnimi przygotowaniami.
– Komisja certyfikująca badała i nakazywała zmiany na wielu obszarach pracy szpitala – mówi dyrektor Teresa Kopczyńska. – Badano sprzęt, jakość świadczeń, specjalistyczne przygotowanie lekarzy i zaangażowanie personelu w zakresie lecznictwa szpitalnego, pracy poradni specjalistycznych, diagnostyki laboratoryjnej, nocnej i świątecznej opieki medycznej, ratownictwa medycznego czy opieki długoterminowej. W każdej z tych dziedzin musieliśmy spełnić warunki, które określone były wymogami certyfikatu. Ponieśliśmy wówczas ogromne nakłady finansowe, co było konieczne w związku z wprowadzeniem nowych procedur medycznych. Od tamtego czasu, co roku musimy przeprowadzać dodatkowe analizy, wykonują je firmy bądź osoby posiadające do tego uprawnienia, a to także wiąże się z niemałymi kosztami. Na stałym, wysokim poziomie utrzymujemy jakość udzielanych świadczeń i za to też musimy płacić. Niestety, gdy przychodzi do rozmów poprzedzających podpisanie kontraktu, okazuje się, że NFZ nie bierze pod uwagę tego, iż mamy certyfikat i musimy wywiązywać się z jego warunków. Nie ma to żadnego znaczenia, gdy chodzi o ilość i ceny kontraktowanych świadczeń.
Dyrektor Kopczyńska nie ukrywa, że w szpitalu liczą się z każdą złotówką, realizują też program restrukturyzacji, którego głównym celem jest obniżenie kosztów funkcjonowania placówki.
– Wszystkie działania prowadzimy w ten sposób, żeby nie odczuli tego pacjenci, bo ich dobro, zdrowie i dobre samopoczucie są dla nas najważniejsze, pacjent jest zawsze najważniejszy. Jestem bardzo zadowolona z tego, że w czasie ostatniego audytu bardzo wysoko ocenione zostały dyspozycyjność personelu i jego zaangażowanie w podnoszenie jakości usług. Bardzo dobry dostaliśmy także za dbałość o infrastrukturę techniczną, przyjazną pacjentowi estetykę.
Od kilku lat w szpitalu przybywa nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz ratującego życie pacjentów. Tylko w ubiegłym roku wyremontowano i supernowocześnie wyposażono blok operacyjny, oddano także do użytku lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niedawno dzięki ofiarności sponsorów do szpitala trafiło stanowisko do opieki nad noworodkiem, w tym lampa łóżeczkowa do fototerapii. Warto podkreślić, że taką lampę ma tylko kilka najnowocześniejszych szpitali w kraju.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o