Bobrowniki Wielkie. Potężny pocisk wykopany w kopalni

0
154

W ostatni dzień wakacji, podczas pracy w kopalni kruszywa w Bobrownikach Wielkich, pracownik dużej koparki wykopał potężny niewybuch. Jak się okazało był to pocisk artyleryjski armatohaubicy.

Tuż po godzinie 13 operator dużej koparki w kopalni kruszywa w Bobrownikach Wielkich wykopał potężny niewybuch, pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Na miejsce wezwano policjantów z Żabna oraz zespół minersko-pirotechniczny z Tarnowa. O odkryciu zostali powiadomieni również saperzy z Rzeszowa, którzy po otrzymaniu zgłoszenia niemal natychmiast zjawili się w Bobrownikach. To oni określili niewybuch jako pocisk artyleryjski armatohaubicy kalibru 300 milimetrów, długości 1200 milimetrów. Jego zasięg rażenia to promień około 500 metrów.

REKLAMA

Z uwagi na fakt, że pocisk został wykopany w kopalni i nie znajdował się w pobliżu żadnych zabudowań, nie było konieczności przeprowadzenia ewakuacji. Przed godziną 17 niewybuch został zabezpieczony przez saperów i wywieziony na poligon, gdzie został bezpiecznie zneutralizowany.

– Jest to największy niewybuch, jaki został odnaleziony w regionie tarnowskim w ostatnich latach – przyznaje asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Zespołu do spraw Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Policjanci przypominają o właściwym zachowaniu przy znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów. Nigdy samodzielnie nie próbujmy dotykać, sprawdzać oraz przenosić tego typu znalezisk. Do naszych obowiązków należy jedynie oznaczyć takie miejsce, by skierować tam patrol policji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o