Centrum Leczenia Traumy w Pałacu Dolańskich?

0
141
Centrum Leczenia Traumy w Pałacu Dolańskich w Radłowie
Pałac Dolańskich w Radłowie
REKLAMA

Niewykluczone, że w budynku po zlikwidowanej szkole w Radłowie swoją siedzibę znajdzie Centrum Leczenia Traumy po wypadkach drogowych i przemocy domowej. Takie rozwiązanie zaproponował Zbigniew Mączka, burmistrz gminy Radłów. Władze starostwa nie mówią „nie” i mają poddać propozycję pod obrady radnych.

Od kilku lat mówi się o budowie Centrum Leczenia Traumy przy sanktuarium w Zabawie, w gminie Radłów. Wsparcie przy budowie centrum, w którym osoby będące w traumie mogłyby liczyć na stałą opiekę specjalistów, zadeklarował prezydent Europejskiej Federacji Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych, Jeannot Mersch.
Projekt budynku, jaki miałby stanąć na hektarowej działce w Wał Rudzie, blisko domu bł. Karoliny, już od kilku lat jest gotowy. W obiekcie znalazłby się hotel z 90 miejscami noclegowymi, sala konferencyjna, pokoje terapeutyczne, gabinety do prowadzenia rehabilitacji fizycznej, a także odnowy biologicznej i relaksacji oraz niewielki basen. Jednak inwestycja mogłaby pochłonąć nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Do tej pory planów nie udało się zrealizować, ponieważ na budowę obiektu od podstaw nie ma pieniędzy.
Rozwiązać problem stara się Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa, który zakomunikował niedawno, że Centrum Leczenia Traumy mogłoby funkcjonować w opustoszałym Pałacu Dolańskich w Radłowie. – W grę wchodzi tylko dostosowanie placówki do potrzeb centrum. Obiekt wystawiony jest obecnie na sprzedaż, a dzięki takiemu zabiegowi nie trafiłby w prywatne ręce – mówi Zbigniew Mączka.

REKLAMA

Cena wywoławcza za Pałac Dolańskich wraz z halą sportową i przylegającymi do niego terenami wyniosła 5,5 mln zł. Starostwo, które jest właścicielem obiektu, wystawiło budynek na sprzedaż, jednak sąsiadujący z nim park ze stawami został wydzielony i przekazany gminie. – Przeprowadziliśmy gruntowną rewitalizację parku. Utworzyliśmy alejki, zamontowaliśmy oświetlenie, a także wyczyściliśmy stawy. Prace pochłonęły około miliona złotych. W moim odczuciu utworzenie w pałacu Centrum Leczenia Traumy byłoby świetnym rozwiązaniem. Koszty powstania placówki byłyby o wiele niższe niż w przypadku budowy od podstaw. Z wyliczeń wynika, że moglibyśmy zmieścić się w kwocie od 5 do 10 mln zł – mówi burmistrz Radłowa i dodaje, że każdego roku w Zabawie odbywają się warsztaty dla osób, które straciły bliskich w wypadkach drogowych.

– Pojawia się mnóstwo osób z różnych rejonów Polski. Zajęcia prowadzone są przez księdza oraz psychologów. Utworzenie Centrum Leczenia Traumy spowodowałoby, że jeszcze więcej osób mogłoby wziąć udział w spotkaniach, które pomagają uporać się z problemem śmierci najbliższych. Pieniądze moglibyśmy pozyskać z Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości lub z ubezpieczeń powypadkowych. Rozmawiałem już na ten temat z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz ze starostą tarnowskim, który zapewnił, że będzie to tematem najbliższego spotkania radnych powiatowych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o