REKLAMA

Zakończyły się prace związane z budową Parku Zdrojowego w Ciężkowicach. Obiekt czeka na ostateczne odebranie i według zapowiedzi zostanie otwarty jeszcze wiosną. Koszt inwestycji to ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło ponad 15,5 mln zł.

Prace przy budowie parku rozpoczęły się w 2019 roku. W ramach przeprowadzonych prac na ponad 8 hektarach stworzono cztery strefy: spacerową ze ścieżkami pośród drzew, relaksu z placem zabaw i siłownią terenową, strefę ogrodową z arboretum oraz ogrodem sensorycznym oraz strefę hydroterapii, w której powstały tzw. łazienki mineralne. Inwestycja została zrealizowana w taki sposób, aby obiekt w przyszłości mógł wykorzystywać także wodę o właściwościach leczniczych z odkrytych źródeł. Władze podtarnowskiej gminy starają się o pieniądze na wykonanie odwiertów.

REKLAMA

Park Zdrojowy ma być wizytówką gminy, nie zabraknie urządzeń umożliwiających wodolecznictwo, nowoczesnych placów zabaw i siłowni terenowych. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania ze specjalnych obiektów służących do hydroterapii – zamkniętych, jak i otwartych, a także strefy relaksu przyrodniczego, w skład którego wejdą: alpinarium, arboretum i ogród sensoryczny. Na całość projektu składa się również uzbrojenie terenu w postaci sieci wodociągów, kanalizacji, dróg i chodników. Jak zapewniają władze podtarnowskiej gminy, obiekt już od wiosny będzie czynny i bezpłatnie dostępny dla mieszkańców i turystów.

Cały czas w Ciężkowicach trwa budowa Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Nowy budynek powstanie obok Muzeum Przyrodniczego. Zaplanowano w nim zróżnicowane tematycznie sale ekspozycyjne odnoszące się do ekosystemów regionu małopolskiego. W budynku znajdzie się także szereg sal warsztatowych, laboratoryjnych, czytelnia oraz specjalna scena do prowadzenia aktywnej działalności edukacyjno-ekologicznej. Główna sala MCEE oprócz funkcji kinowo-widowiskowej będzie też przygotowana do wystawiania spektakli teatralnych i muzycznych. Koszt inwestycji to blisko 9 mln zł. Oddanie centrum do użytku ma nastąpić w 2022 roku.

Oprócz tego w podtarnowskiej gminie trwa kolejny przetarg, który ma doprowadzić do budowy ścieżki w koronach drzew. Inwestycja ma być jedną z największych atrakcji Ciężkowic. Według projektu trasa usytuowana zostanie na wysokości około 20 metrów i będzie mieć blisko 800 metrów długości. Wszystkie te działania mają doprowadzić do powstania i uznania Ciężkowic za uzdrowisko.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments