REKLAMA

Padający śnieg daje się we znaki drogowcom i włodarzom gmin, którzy na różne sposoby starają się uporać z białym puchem zalegającym drogi i chodniki. Najgorzej pod tym względem jest na południu powiatu tarnowskiego, gdzie roi się od górek i pagórków.

Nowa mieszanka na biały puch

Padający śnieg od kilku tygodni uprzykrza życie kierowcom, zwłaszcza w południowym rejonie powiatu tarnowskiego. Utrudnienia występują nie tylko na drogach gminnych czy powiatowych, ale nawet na trasach wojewódzkich.
– Najwięcej pracy mamy w gminach Ryglice, Szerzyny oraz Ciężkowice, gdzie jest sporo tras położonych na pagórkowatych terenach, doprowadzenie dróg po obfitych opadach śniegu do odpowiedniego stanu jest najtrudniejsze – podkreśla Stanisław Pyzdek z Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie. – Działamy w oparciu o ten sam plan zimowego utrzymania dróg, który został przyjęty na lata 2019‒2023 i był zatwierdzony przez starostę tarnowskiego. Objęte planem mamy ponad 580 km dróg. Powiat tarnowski podzieliliśmy na dziewięć rejonów. Tworzą je najczęściej gminy lub połączone gminy. Dwa rejony utrzymujemy we własnym zakresie, mając do dyspozycji m.in. osiem pługopiaskarek. Działamy w ten sposób w gminach Szerzyny, Pleśna, Lisia Góra, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice i Wojnicz. W pozostałych drogi powiatowe w naszym imieniu utrzymują firmy zewnętrze. W tym roku podpisaliśmy umowy z pięcioma takimi firmami. Co ciekawe, mieliśmy niemałe problemy, bo niewiele firm zainteresowanych jest taką działalnością. Jest to praca sezonowa i uzależniona od tego, ile śniegu spadnie na drogi, a trzeba pamiętać, że przez ostatnie lata nie było go zbyt dużo.
Od zeszłego roku władze Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie przyjęły zasadę, że oprócz odśnieżania tras, na całym odcinku droga jest również posypywana. – Wykorzystujemy do tego mieszankę solno-piaskową. Zawiera ona więcej soli niż do tej pory. Był to świetny ruch z naszej strony, ponieważ sprawdza się ona lepiej niż poprzednia. Po zastosowaniu obecnej mieszanki drogi są suche i praktycznie bez lodu – tłumaczy Stanisław Pyzdek.

REKLAMA

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments