Dzikie wysypisko zostanie uprzątnięte

0
318
Dzikie wysypisko śmieci w Woli Rzędzińskiej ma wkrótce zostać uprzątnięte
REKLAMA

O konieczności ochrony środowiska mówi się od wielu lat. Samorządy organizują cykliczne wywozy odpadów wielkogabarytowych. Niestety, mimo starań wielu organizacji i służb, zaśmiecanie lasów i łąk jest nadal zjawiskiem powszechnym. W ostatnim czasie sporych rozmiarów dzikie wysypisko pojawiło się w Woli Rzędzińskiej, w lesie przy drodze powiatowej.

REKLAMA

Do tej pory w mniejszych ilościach, głównie do rowów, wyrzucane były różnorakie odpady, począwszy od metalowych i plastikowych opakowań po sprzęt RTV. W ostatnich tygodniach, w lesie, kilka metrów od głównej drogi, pojawiło się dzikie wysypisko śmieci. Wśród wyrzuconych odpadów znajduje się sporo surowców, które bez problemu mogłyby zostać odebrane od ich właściciela w ramach standardowego wywozu śmieci selektywnych.
– Tyle mówi się o ekologii, o potrzebie ochrony lasów i zieleni. Teraz nawet na wsiach organizowane są wywozy wielkich gabarytów, nie wspominając już o regularnym odbiorze odpadów selektywnych. Mimo tego śmieci w lasach nadal przybywa – ubolewa jeden z grzybiarzy. Kilka metrów od nielegalnego składowiska odpadów znajduje się paśnik, przy którym gromadzi się sporo zwierzyny. Warto przypomnieć, że dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, ponieważ odpady połykają zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła i metale mogą spowodować okaleczenia. Sprawą nielegalnego wysypiska w Woli Rzędzińskiej zajęła się Straż Gminna w Tarnowie. – Funkcjonariusze udali się pod wskazany adres. Na miejscu zastali kartony, folie, styropian oraz inne odpady remontowo-budowlane. Ustalenie sprawcy nie należało do najłatwiejszych z uwagi na brak jakichkolwiek dokumentów mogących nakierować strażników na konkretną osobę. Po kilkudziesięciominutowym przeszukiwaniu dzikiego wysypiska strażnicy w końcu natrafili na materiał dowodowy, dzięki któremu wyselekcjonowali odpowiednie domy handlowe. W jednym z nich uzyskali informację, która doprowadziła do sprawcy zaśmiecenia. Osoba ta została ukarana grzywną. Śmieci, które po sobie pozostawiła, zostaną uprzątnięte i dostarczone na składowisko odpadów – mówi komendant Straży Gminnej w Tarnowie, Arkadiusz Łucarz.
W przypadku dzikiego wysypiska w Woli Rzędzińskiej udało się ustalić sprawcę. Będzie on musiał wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i śmieci posprzątać. Niestety w regionie nie brakuje miejsc, w których w różnych ilościach porzucane są najróżniejsze odpady. Zgłaszajmy je odpowiednim służbom.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o