Gminy będą miały swoje autobusy?

0
190
Mieszkańcy Wierzchosławic mogą korzystać z nowej wewnątrzgminnej komunikacji
Mieszkańcy Wierzchosławic mogą korzystać z nowej wewnątrzgminnej komunikacji
REKLAMA

Od 1 lutego mieszkańcy Wierzchosławic mogą korzystać z nowej wewnątrzgminnej komunikacji. W ramach zadania, które w znacznym stopniu finansowane jest z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, wyznaczono dwie linie, jakimi autobusy kursują niemal po wszystkich miejscowościach gminy, uzupełniając połączenia realizowane przez prywatnych przewoźników. Wydawać by się mogło, że projekt jest na tyle ciekawy, iż mogłyby skorzystać z niego również inne gminy. Okazuje się jednak, że chętnych nie ma zbyt wielu, a powodów jest kilka…

Bilet za złotówkę

Gmina Wierzchosławice od dwóch lat zabiegała w Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o dofinansowanie własnej komunikacji, która ułatwiłaby mieszkańcom docieranie do urzędu, pracy, biblioteki, przychodni, kościoła czy sklepów. Początkowo chciano uruchomić linie, które kursowałby do Tarnowa i dowoziły mieszkańców przede wszystkim do pracy. Okazało się to niemożliwe, ponieważ miasto posiadało własną komunikację, więc gminne autobusy nie mogłyby tam dojeżdżać.
– Zdecydowaliśmy się na wewnątrzgminną komunikację, która powinna okazać się sukcesem – przyznaje Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice. – Takie rozwiązanie wydawało nam się idealne w momencie, kiedy został zamknięty most w Ostrowie. Nasz wniosek był pozytywnie rozpatrzony. Rada gminy podjęła uchwałę odnośnie wkładu własnego do projektu i od 1 lutego mogliśmy wystartować. Rozkład jazdy gminnej komunikacji będzie uzupełniał ofertę komercyjnych przewoźników kursujących po naszej gminie. Na każdej linii wykonywanych jest codziennie po pięć kursów. Autobusy kursują również w weekendy i święta, a także wykonują kursy wieczorne. Rozkład jazdy został ułożony w taki sposób, aby autobusy uzupełniały połączenia realizowane przez prywatnych przewoźników. Chcemy, aby był to projekt długofalowy. Umowa, którą zawarliśmy z wojewodą ważna jest przez rok. Jesienią chcemy aplikować o kolejne dofinansowanie z programu.
Wartość zadania to ponad 330 tys. zł, z czego dopłata z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wynosi niemal 275 tys. zł. Autobusy w gminie Wierzchosławice kursują na trasach: Bobrowniki Małe – Rudka – Komorów – Gosławice – Ostrów – Wierzchosławice – Bogumiłowice – Sieciechowice – Mikołajowice oraz Wierzchosławice – Łętowice – Bogumiłowice – Wierzchosławice. Koszt za przejazd komunikacją gminną wynosi symboliczny 1 złoty, niezależnie od długości trasy.

REKLAMA

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments