Kołkówka. Otworzyli Izbę Pamięci gen. Kordiana Józefa Zamorskiego

0
43
Izba Pamięci gen. Kordiana Józefa Zamorskiego w Kołkówce
REKLAMA

W miejscowości Kołkówka, w gminie Rzepiennik Strzyżewski, otwarto Izbę Pamięci gen. Kordiana Józefa Zamorskiego. Izba ma pełnić funkcję edukacyjną, a jej ideą przewodnią jest upamiętnienie sylwetki generała oraz ruchów narodowowyzwoleńczych, których był zasłużonym uczestnikiem.

Kordian Józef Zamorski był generałem brygady Wojska Polskiego, w 1966 mianowanym przez władze emigracyjne generałem dywizji, a także komendantem głównym Policji Państwowej. Przyszedł na świat 1 kwietnia 1890 roku w Kołkówce. Był członkiem Ligi Niepodległości Polski. Został powołany do składu emigracyjnej Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, a 10 kwietnia 1961 wybrany kanclerzem tego gremium. Prezydent RP na Uchodźstwie, August Zaleski awansował go na generała dywizji ze starszeństwem z 11 listopada 1966 roku w korpusie generałów. Kordian Józef Zamorski zmarł 19 grudnia 1983 roku w Londynie.

REKLAMA

Od ponad dwóch lat w gminie Rzepiennik Strzyżewski trwały przygotowania do utworzenia miejsca, gdzie zebrane zostaną wszystkie wspomnienia z życia i twórczości generała. Kilka dni temu udało się otworzyć Izbę Pamięci poświęconą jego osobie. Na jej siedzibę wybrano jedno z pomieszczeń remizy strażackiej w Kołkówce. Uroczystość rozpoczęła gra terenowa „Śladami generała Zamorskiego”, w której wzięły udział dzieci oraz młodzież. Wydarzenie uświetnił koncert kwartetu smyczkowego „Beskid”.

W ramach przeprowadzonych prac udało się odświeżyć salę i zamontować niezbędne konstrukcje wystawiennicze. Odnowione zostało stare drewniane biurko, podobne do tego, przy którym pracował generał. Wykonano skany fotografii i starych dokumentów dotyczących gen. Zamorskiego, nie zabrakło też jego papierowej podobizny.
Powstanie Izby Pamięci było możliwe dzięki otrzymaniu przez Gminne Centrum Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim funduszy z Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017‒2022. Zwiedzać obiekt będzie można bezpłatnie, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych oraz po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Pracownicy GCK w Rzepienniku Strzyżewskim liczą, że pojawią się osoby znające historię generała lub dysponujące pamiątkami z czasów jego życia i będą chętne wzbogacić o kolejne przedmioty nowo powstałą Izbę Pamięci.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o