Mają krytą ujeżdżalnię!

0
138
REKLAMA

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach – Dwudniakach wzbogacony został o krytą ujeżdżalnię z zapleczem inwentarsko-terapeutycznym. Wszystko po to, aby prowadzić unikatowe w Polsce formy hipoterapii. Koszt inwestycji to ponad 4,5 mln zł.

REKLAMA

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy funkcjonuje w nowej siedzibie w Wierzchosławicach – Dwudniakach już dwa lata. Do tej pory nie było miejsca, gdzie można byłoby prowadzić zajęcia hipoterapii. W ostatnich dniach oddano do użytku nowoczesne zaplecze inwentarsko-terapeutyczne. Konie mają nową stajnię i obszerny wybieg, a podopieczni ośrodka krytą ujeżdżalnię. Inwestycja została zrealizowana głównie dzięki pieniądzom przekazanym przez samorząd Małopolski. Ośrodek do hipoterapii kosztował ponad 4,5 mln zł. Blisko 3 mln zł dofinansowania udało się zdobyć z unijnej dotacji, natomiast milion złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Brakującą kwotę dołożyło starostwo powiatowe.
„Stajnia Dwudniaki”, bo tak nazwano krytą ujeżdżalnię, w której będą prowadzone różne formy hipoterapii, połączona jest przewiązką z budynkiem głównym ośrodka, gdzie mieszczą się szkoła, internat, stołówka i sala gimnastyczna. – Chcemy wypracować rozwiązania rehabilitacyjne, które będą wzorcowe w kraju – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz. – Placówka w Wierzchosławicach – Dwudniakach to nowoczesny ośrodek. Znajduje się w dobrej lokalizacji, a warunki w nim są komfortowe. Łatwy dojazd, spokój, otoczenie lasów i wody powoduje, że jego podopieczni czują się wyśmienicie. To jeden z najlepszych tego typu ośrodków w Polsce. Obiekt został przez nas rozbudowany o dodatkowy poziom i zmodernizowany. Na parterze znalazły się sale terapeutyczne, a na piętrze internat oraz pokoje do zajęć indywidualnych. Nie zabrakło również pomieszczeń do prowadzenia muzykoterapii, sali doświadczania świata i zajęć z wychowania fizycznego. Wszystko zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do dyspozycji terapeutów jest dziewięć koni. Ze względu na wysokie dofinansowanie budowy „Stajni Dwudniaki” z pieniędzy unijnych, obiekt będzie służył jedynie 58 wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Działalność komercyjną będzie można rozpocząć dopiero po upływie 5 lat.
– W przyszłości będziemy chcieli, aby obiekt był dostępny również dla innych mieszkańców regionu, którzy potrzebują zajęć z hipoterapii, ale także dla tych, którzy po prostu kochają konie. Budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach – Dwudniakach dobiegła końca. Jest jeszcze pomysł, aby w jego pobliżu utworzyć większy parking i ogród sensoryczny. Wszystko zależy jednak od pieniędzy – dodaje starosta.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o