Nie tylko Tuchów podjął uchwałę „anty-LGBT”

2
518
REKLAMA

Nie milkną echa decyzji Francuzów z gminy Saint-Jean-de-Braye, którzy zerwali partnerstwo z Tuchowem ze względu na podjęcie przez radnych z podtarnowskiej gminy uchwały o tzw. strefie wolnej od LGBT. Podobną rezolucję przyjęli również radni powiatu tarnowskiego, a także gmin: Gromnik i Szerzyny. Niewykluczone, że następne samorządy z naszego powiatu pójdą ich krokiem…
Przedstawiciele francuskiej gminy Saint-Jean-de-Braye jako pierwsi zerwali stosunki partnerskie z polską gminą, której radni podjęli uchwałę dotyczącą powstrzymania ideologii „LGBT+”. Francuzi podkreślali, że kwestia homofobii jest dla nich bardzo istotna, ponieważ w ich regionie Loiret znajdowały się obozy koncentracyjne, gdzie przetrzymywano m.in. homoseksualistów.
Kilka dni po tej decyzji kolejne francuskie samorządy zaczęły zrywać kontakty z polskimi gminami i miastami. Na podobny krok zdecydowały się władze Nogent-sur-Oise względem Kraśnika, tak samo mają postąpić przedstawiciele miasta Lambres-lez-Douai w stosunku do Starego Sącza. Żeby tego było mało, w ubiegłym tygodniu francuski Region Centralny Doliny Loary zawiesił współpracę z… Małopolską! – „Zawieszenie potrwa do momentu, aż w Małopolsce zostanie przywrócone pełne poszanowanie praw człowieka, zgodnie z wartościami Unii Europejskiej” – piszą w specjalnym komunikacie prezydent regionu François Bonneau oraz Charles Fournier, jego zastępca odpowiedzialny m.in. za współpracę międzynarodową.
W naszym regionie jako pierwsi rezolucję „anty-LGBT” przyjęli radni powiatu tarnowskiego. W kwietniu ubiegłego roku na jednej z sesji pojawił się w tej sprawie wniosek z inicjatywy przedstawicieli PiS. Przyjęto też Samorządową Kartę Praw Rodzin, która miała na celu uchronienie młodzieży i dzieci przed deprawacją. Uchwała została przyjęta jednomyślnie, ale głosowali wyłącznie radni PiS. Wśród gmin powiatu tarnowskiego rezolucję „anty-LGBT” oprócz Tuchowa przyjęły jeszcze gminy: Gromnik oraz Szerzyny, natomiast radni z Żabna przegłosowali Samorządową Kartę Praw Rodzin.

REKLAMA

Głos sumienia
Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli tych gmin, dlaczego zdecydowali się przyjąć rezolucję, wokół której jest tyle kontrowersji. Przewodniczący Rady Gminy Szerzyny, Mariusz Słota mówi, że uchwała została podjęta przede wszystkim ze względu na dzieci uczące się w szkołach. – Kierowaliśmy się dobrem mieszkańców. Inicjatywa wyszła z naszego klubu PiS. Podejmowaliśmy decyzję zgodną z sumieniami. Nie chcemy, aby seksedukatorzy wkraczali do szkół. Spodziewaliśmy się, że z naszej decyzji mogą wyniknąć konsekwencje, ale z drugiej strony mniejszość nie może nami rządzić. Uważam, że postąpiliśmy słusznie. Kompletnie niezrozumiała jest dla mnie sytuacja na linii Saint-Jean-de-Braye a gmina Tuchów. Jeżeli Francuzi zrywają współpracę przez podjęcie jednej uchwały, która kompletnie nie jest skierowana w ich stronę, to relacje pomiędzy gminami musiały być słabe.
W innym tonie wypowiada się wójt gminy Gromnik, Bogdan Stasz, który uważa, że samorząd gminny nie powinien uchwalać takich zapisów. – Jako wójt muszę przyjąć do wiadomości decyzję radnych i ją zaakceptować. Uważam, że w naszej gminie nie ma żadnego zagrożenia ze strony środowisk LGBT. Od lat panują te same obyczaje i poglądy. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że gdyby rezolucja nie była przedmiotem obrad w gminie, dziś… nikt nie poruszyłby tego tematu. Zawsze była, jest i będzie grupa ludzi o odmiennej orientacji seksualnej, więc niepotrzebnie jest to eksponowane – zauważa burmistrz.
Samorządową Kartę Praw Rodzin, której głównym celem jest urzeczywistnienie potwierdzonej w preambule Konstytucji RP „zasady pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot” poprzez wzmocnienie rodziny jako podstawowej wspólnoty społecznej oraz zapewnienie jej ochrony przegłosowali radni z Żabna. Marta Herduś, burmistrz gminy mówi, że „w uchwale określono istotną rolę rodziny w życiu społecznym oraz prawa rodziców i dzieci w systemie oświaty. Samorządowa Karta Praw Rodzin w przypadku naszej gminy została uchwalona 30 października ubiegłego roku i nie prowadzimy rozmów nad jej zmianą.

Papierek nam niepotrzebny
Wśród gmin, które nie podjęły do tej pory rezolucji, znajdują się m.in. Pleśna i Zakliczyn, ich włodarze startowali do wyborów z poparciem PiS. Wójt Pleśnej, Józef Knapik zapytany przez nas, dlaczego radni nie pochylili się nad rezolucją, mówi, że samo podjęcie uchwały, a następnie niepodejmowanie żadnych konkretnych kroków, nie ma sensu. – Swoim zachowaniem powinniśmy wpływać na to, co dzieje się w naszej gminie. Jeżeli mam pewne poglądy i chcę przekonać do nich inne osoby, to nie ma dla mnie znaczenia, czy taka uchwała wejdzie w życie, czy też nie. Kształtując pewne zachowania, sami dajemy wzór i możemy wpływać na konkretne instytucje. Nie potrzeba nam do tego dodatkowych papierków. Nigdy nie przyszło mi do głowy pochylanie się nad rezolucją, która niesie za sobą ryzyko odczytania złych intencji.
Z kolei burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak twierdzi, że rezolucja nie była do tej pory przedmiotem porządku obrad, ale nie wyklucza, iż wkrótce to się zmieni. – Pewne rozmowy w tej sprawie będą prowadzone. Początkowo uznaliśmy, że jeżeli powiat tarnowski podjął taką rezolucję, to w zupełności wystarczy. Uważam, że zamieszanie wynika z gorącego okresu przedwyborczego. To, że do tej pory nie podjęliśmy takiej rezolucji, nie oznacza, że tego nie zrobimy. Patronem naszego miasta jest święty Jan Paweł II. Nie od dziś wiadomo, jaki miał stosunek do środowisk LGBT. My również mamy w tej sprawie jednoznacznie określone stanowisko. Dam czas radnym, by przemyśleli tę kwestię i wspólnie zadecydowali o dalszych krokach.

Starosta będzie namawiał…
Mariusz Ryś, były burmistrz Tuchowa, a obecnie radny powiatu tarnowskiego, który nie brał udziału w głosowaniu nad rezolucją „anty-LGBT”, mówi: Każdy ma prawo do własnego zdania i podejmowania własnych decyzji. Jako samorząd powinniśmy rozwiązywać problemy mieszkańców, a nie pochylać się nad ideologicznymi uchwałami. Rezolucja „anty-LGBT” nic nie wnosi, a powoduje konsekwencje w postaci kolejnych tłumaczeń i zawieszania partnerstw. Z jednej strony radni mówią, że wszystkich należy traktować równo i nie są przeciwnikami osób o odmiennej orientacji seksualnej, a z drugiej podejmują takie rezolucje. Jest to nielogiczne. Niedawno przeczytałem na jednym z portali społecznościowych komentarz, w którym ktoś napisał, że takie decyzje podejmują radni, którzy nie mają w swoich rodzinach homoseksualistów i którzy nie rozumieją problemów takich osób. Myślę, że to mądre słowa. Fakt, że gmina Tuchów straciła partnerstwo z Francuzami jest najmniejszą stratą. Największa jest strata wizerunkowa. Wątpię, aby mieszkańcom zależało na takiej „sławie”…
Starosta tarnowski Roman Łucarz uważa jednak, że zarówno podjęcie rezolucji „anty-LGBT”, jak i przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin było słusznym krokiem, ponieważ w ten sposób radni wystąpili w obronie wartości, które od wieków są ważne dla naszego społeczeństwa. – Bacznie przyglądamy się temu, co dzieje się w szkołach, bo doskonale wiemy, że pod płaszczykiem wielkich haseł projektów unijnych mogą kryć się zagrożenia dla dzieci. Jeżeli ktoś tego nie dostrzega, to albo jest ślepy, albo celowo nie chce tego widzieć. W związku z podjętą przez nas rezolucją nie obawiam się żadnych konsekwencji. Jestem wierny Bogu i tradycji polskiej rodziny, czyli wartościom, które przekazali mi rodzice. Kolejne francuskie gminy zrywają partnerstwa, a to przecież tam dochodzi do coraz groźniejszych sytuacji. Nie tak dawno byłem we Francji i na własne oczy widziałem, jak wiele złego dzieje się w tym kraju. Kolebka chrześcijaństwa za chwilę będzie państwem islamskim – mówi starosta tarnowski i dodaje, że na zbliżającej się konwencji wójtów i burmistrzów powiatu tarnowskiego będzie przekonywał włodarzy kolejnych gmin do podjęcia rezolucji „anty-LGBT”. – Nie mam wątpliwości, że inne gminy w naszym powiecie również powinny do nas dołączyć. Jako katolicy i patrioci jesteśmy zobowiązani, aby bronić tego, co od wieków jest dla nas ważne, co budowało tożsamość narodową i państwo polskie. Będę robił, co w mojej mocy, aby wójtowie i burmistrzowie pozostałych gmin podjęli podobne rezolucje, mimo iż kilku z nich jest z przeciwnych opcji politycznych.

REKLAMA

2
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Zdzisek

Nie będzie Polexitu. Będzie WypierPol!