Pożar w ratuszu w Zakliczynie

0
639
Pożar w ratuszu w Zakliczynie
Fot. OSP Zakliczyn
REKLAMA

14 zastępów straży pożarnej gasiło pożar strychu i dachu ratusza w Zakliczynie. Straty wstępnie oszacowano na 150 tys. złotych. Według pierwszych ustaleń przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie instalacji elektrycznej.

Ogień pojawił się tuż przed północą. Zaraz po przyjeździe pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że płomienie objęły około 30 proc. dachu Zakliczyńskiego Centrum Kultury, którego siedziba mieści się w ratuszu.
– Budynek to obiekt murowany z betonowym stropem. Niektóre pomieszczenia zostały pozalewane. Akcja gaśnicza trwała ponad cztery godziny. Na szczęście nikt w tym czasie nie przebywał w budynku – mówi rzecznik prasowy tarnowskiej PSP, Paweł Mazurek. – Uznano, że przypuszczalną przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie instalacji elektrycznej. Nie jest to jednak potwierdzona informacja i dochodzenie w tej sprawie ma prowadzić policja. Straty wyrządzone przez pożar również mogą być wyższe, niż początkowo szacowano, a to dlatego, że mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym.
W trakcie akcji gaśniczej strażacy wynieśli z obiektu dzieła sztuki, instrumenty muzyczne oraz stroje ludowe. Zakliczyńscy urzędnicy zwrócili się z pytaniem do inspektora nadzoru budowlanego oraz konserwatora zabytków w sprawie dalszego użytkowania ratusza, w którym mieści się m.in. restauracja. Ratusz był ubezpieczony, a kolejną dobrą informacją jest fakt, że w wyniku pożaru nie ucierpiała sala im. Spytka Jordana, która trzy lata temu została odnowiona i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Władze gminy zapewniają, że remont uszkodzonego w wyniku pożaru dachu powinien rozpocząć się już niebawem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o