Święty będzie chronił gminę przed wirusem

0
190
Święty-będzie-chronił-gminę-przed-zarazą
REKLAMA

W Ryglicach postanowiono przenieść figurę świętego Jana Nepomucena przechowywaną w kościele parafialnym do odrestaurowanej kapliczki przy moście nad stawami. Święty wrócił na swoje pierwotne miejsce, aby chronić mieszkańców przed koronawirusem.

REKLAMA

Święty Jan Nepomucen żył w XIV wieku w Czechach. Był księdzem i spowiednikiem królowej Zofii Bawarskiej. Właśnie z tego względu spotkał go gniew króla Wacława IV, któremu nie chciał wyjawić grzechów jego żony. Z rozkazu monarchy Jan został zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez papieża Innocentego XIII. Osiem lat później papież Benedykt XIII ogłosił go świętym.
Kilka dni temu w kościele parafialnym w Ryglicach odbyła się krótka modlitwa i przeniesienie figury świętego na miejsce przeznaczenia, czyli do odrestaurowanej kapliczki przy moście nad stawami.
– Dziękuję księdzu dziekanowi, że podjął decyzję o przeniesieniu z kościoła figury św. Jana Nepomucena. Polacy zawsze w ciężkich czasach zawierzali swoje losy Bożej opatrzności. W obecnej sytuacji, kiedy panuje epidemia, wszyscy wymagajmy od siebie większej odpowiedzialności. Służba zdrowia pracuje 24 godziny na dobę, za co im bardzo dziękujemy, ale potrzeba nam również modlitwy – mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.
Przypomnimy, że w listopadzie 2018 roku samochód do przewozu drewnianych kłód uszkodził zabytkową kapliczkę. Wokół postumentu leżały porozrzucane resztki trzech betonowych słupków, które runęły na ziemię wraz z zadaszeniem. Drewniana figura świętego nie ucierpiała.
Mieszkańcy Ryglic od dawna apelowali o powrót figury na stare miejsce, ponieważ wierzą, że święty chroni ich przed powodzią. Teraz ma ochronić także przed koronawirusem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o